Polski Portal Morski
Aktualności

Lotos z czterema nowymi koncesjami w Norwegii

Norweska spółka Lotosu – Lotos Norge otrzymała cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze – poinformowała w środę spółka. W rezultacie Lotos będzie miał udziały w 34 norweskich koncesjach.

Koncesje zostały przyznane przez rząd Norwegii w wyniku corocznej rundy koncesyjnej – APA (Awards in Predefined Areas) 2021. Jak poinformował Norweski Dyrektoriat Naftowy, w tegorocznej rundzie oceniał wnioski z 31 firm, a ostatecznie przyznał udziały w 53 koncesjach wydobywczych 28 firmom. 28 z tych koncesji leży na Morzu Północnym, 20 na Morzu Norweskim, a 5 na Morzu Barentsa.

Lotos zdobył 30 proc. udziałów w koncesjach PL1135 i PL1144, oraz po 17,94 proc. w PL1142 i PL1143. Jak podkreśliła spółka, większość z tych obszarów zlokalizowanych jest w miejscach, w których Lotos ma już swoje udziały i prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą: NOAKA oraz Heimdal. PL1135, zgłoszony wspólnie z PGNiG Upstream Norway, znajduje się w części Morza Północnego, gdzie dotychczas Lotos nie prowadził aktywnych poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

Jak przypomniał Lotos, obydwie firmy od lat współpracują ze sobą właśnie m.in. w segmencie wydobywczym w Norwegii. Zgodnie z obowiązującą od 2019 r. umową spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG jest wyłącznym odbiorcą gazu wydobywanego w Norwegii przez Lotos Norge.

źródło PAP/ fot.Equinor

Zobacz podobne

Kolejna edycja Forum Transportu Intermodalnego

BS

Strategiczne porozumienie PGZ z Babcock International

PL

GAZ-SYSTEM podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie