Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2021 rok

Pomimo trwającej pandemia COVID-19 Port Kołobrzeg w 2021 roku odnotował istotne wzrosty we wszystkich występujących w Kołobrzegu funkcjach portowych i po raz kolejny stał się wiodącym ośrodkiem gospodarki morskiej, wśród średnich i małych portów morskich polskiego wybrzeża.

W ubiegłym roku w Porcie Handlowym przeładowano 173,5 tysiąca ton towarów, co stanowi wzrost o ponad 23% w porównaniu z rokiem 2020 i jest to wynik wpisujący się w tendencję wzrostowo-rozwojową Portu Kołobrzeg sprzed pandemii COVID-19. Wiodącym ładunkiem w roku 2021 było drewno, które stanowiło niemal 50% wszystkich obsługiwanych w porcie towarów. Druga połowa wolumenu przeładunkowego okazała się dużo bardziej różnorodna, gdyż składały się na nią takie ładunki jak: pellet z udziałem 19,6% w łącznej masie ładunkowej, kruszywo (17,4%), towary typu agro (11,8%) oraz produkty chemiczne (1,7%).

Warto zaznaczyć, że po wieloletniej przerwie do kołobrzeskiego portu dzięki staraniom związanymi z aktywizacją przeładunków powróciło zboże (owies), a ładunki typu agro z roku na rok stanowią większy udział w całkowitej obsłudze ładunkowej. Co istotne, do portu mogą zawijać statki handlowe o długości 100 m, co umożliwia jednorazowo obsłużyć ok. 4 tys. ton towaru. W tym miejscu należy wspomnieć, że Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o., zgodnie z przyjętą strategią rozwojową portu, opracował analizę nawigacyjną wskazującą, że w niedalekiej przyszłości do Portu Kołobrzeg będą mogły zawijać jednostki o długości 130m, szerokości 20m i zanurzeniu 7,5m.

Port Kołobrzeg to nie tylko przeładunki. Jako miejscowość turystyczna, Kołobrzeg prężnie wykorzystuje działalność tzw. białej floty. Tutaj odnotowano wzrost pasażerów na statkach żeglugi redowej o 34 % w porównaniu do ubiegłego roku, co przełożyło się na blisko 280 tysięcy pasażerów żeglugi redowej i 866 obsłużonych jachtów.

Natomiast w Porcie Rybackim wyładowano ponad 42 tysiące ton ryb, dzięki czemu po raz kolejny kołobrzeski port znalazł się na czele zestawienie wyładunków ryb oraz przetworów rybnych. W 2021 roku wyładowywano następujące gatunki ryb: śledź, szprot, gładzica, stornia, dobijak, ale znalazły się także inne gatunki ryb, tj.: dorsz, łosoś, czy troć wędrowna.

Źródło/fot.: Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg

Zobacz podobne

PGNiG: uprawomocnił się wyrok sądu w Sztokholmie w sprawie skargi Gazpromu

BS

Projekt Polimery Police na ostatniej prostej. Już niedługo pierwsza dostawa propanu

BS

Wody Polskie: zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej Krosna Odrzańskiego

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie