Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Alert dla Zalewu Szczecińskiego, wybrzeża Bałtyku oraz Żuław i Zalewu Wiślanego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne o przekroczeniu stanu alarmowego wód Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego. Alert trzeciego stopnia dotyczy też wybrzeża Bałtyku oraz Żuław.

Jak poinformował IMGW, ostrzeżenie o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych obejmuje m.in. obszar Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry (zachodniopomorskie).

Podano, że w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. „W ujściu Odry przewiduje się wahania i wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych” – wskazano.

Czerwony alert dotyczy też wód Bałtyku Południowego (zachodniopomorskie) oraz Bałtyku Południowo-Wschodniego (pomorskie). Według IMGW na całym Wybrzeżu mogą wystąpić „wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych”. „W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki” – dodano.

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną alert trzeciego stopnia obowiązuje również na obszarze Zalewu Wiślanego i Żuławach (pomorskie, warmińsko-mazurskie). Według IMGW poziom wody może znacząco wzrosnąć w ujściach rzek uchodzących do Zalewu Wiślanego.

Meteorolodzy oceniają możliwość przekroczenia stanów alarmowych na tych obszarach na 90 proc. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godz. 23.

Dodano, że w związku z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych na rzekach Baudzie oraz Pasłęce (warmińsko-mazurskie) „przewiduje się wahania i wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych”.

źródło PAP/ fot. Pixabay

Zobacz podobne

Sasin: kontrakty PGNiG pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość

BS

Negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej są w krytycznym momencie

BS

O rewizji sieci TEN-T i Pakiecie Mobilności w Brukseli

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie