Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ćwiczenia polskich okrętów na Bałtyku

Polscy marynarze regularnie doskonalą swoje umiejętności i uczestniczą w różnego rodzaju ćwiczeniach na morzu. Tym razem brali udział w manewrach „Passex”, które odbyły się na Bałtyku. Fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” oraz korweta patrolowa ORP „Ślązak” ćwiczyły na poligonach morskich wspólnie z holenderskim okrętem desantowym HNLMS „Rotterdam”, pełniącym funkcję okrętu dowodzenia Stałego Zespołu Sił Morskich NATO (SNMG-1).

Manewry „Passex” rozpoczęły się 24 stycznia i trwały dwa dni. Na jakich zadaniach skupili się marynarze? Ćwiczyli typowe operacje osłony transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.

– W ramach wspólnych działań na morzu marynarze przeprowadzili szereg epizodów taktycznych, w tym m.in. poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych. Jednostki przećwiczyły także manewrowanie w szykach oraz obronę przed okrętami nawodnymi, podwodnymi i statkami powietrznymi. Podczas szkolenia na morzu zrealizowano również podstawowe zadania indywidualne każdego okrętu – relacjonuje sekcja prasowa 3. Flotylli Okrętów MW w Gdyni.

Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Cyklicznie dołączają do nich okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

Wielonarodowy elitarny zespół jest utrzymywany w najwyższym stopniu gotowości bojowej i może natychmiast reagować w sytuacjach kryzysowych. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich. To najlepiej wyszkolony międzynarodowy zespół uderzeniowy na świecie. W ramach swoich zadań okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej, rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, a dwa kolejne –  zespoły sił przeciwminowych. Ich zadaniem jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Gdynia/ Strażnik graniczny pomógł młodej foczce, która znalazła się na Skwerze Kościuszki

KM

Prezydent podpisał ustawę ws. strategicznych złóż kopalin

PL

Co przyniesie przyszłość kontenerowców?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie