Polski Portal Morski
Aktualności

Orlen Paliwa: postępowanie dot. Terminala Gazu Płynnego w Ostrowie Wielkopolskim

Spółka Orlen Paliwa z Grupy Orlen szuka podmiotu do opracowania koncepcji programowo przestrzennej dla planowanej budowy Terminala Gazu Płynnego w bazie magazynowej w Ostrowie Wielkopolskim. Oferty, w ramach ogłoszonego w tej sprawie zapytania, można składać do 25 lutego.

W opublikowanej dokumentacji spółka Orlen Paliwa wyjaśniła, że „przedmiotem postępowania jest wyłonienie firmy świadczącej usługi związane z opracowaniem koncepcji programowo przestrzennej dla planowanej budowy Terminala Gazu Płynnego”, który ma powstać na terenie bazy magazynowej nr 74 w Ostrowie Wielkopolskim.

W ogłoszeniu wskazano, że pojemność magazynowa obiektu przewidywana jest na ok. 3 tys. ton, zdolność przeładunkowa na ok. 250 tys. ton w ciągu roku, w tym z dostaw kolejowych 200 tys. ton, a z dostaw autocysternami 50 tys. ton. Pojemność bocznicy kolejowej, uzależniona od ostatecznej lokalizacji, planowana jest do 100 wagonów.

Spółka Orlen Paliwa zaznaczyła, że opracowanie koncepcji programowo przestrzennej dla Terminala Gazu Płynnego w Ostrowie Wielkopolskim powinno uwzględniać możliwość wykorzystania infrastruktury tamtejszej bazy magazynowej nr 74.

W opublikowanej dokumentacji podano, że zakres prac, których dotyczy postępowanie, obejmuje też analizę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pod kątem możliwości budowy obiektu i ewentualnie opracowanie wniosku o zmianę zapisów dokumentów, a także wykonanie raportu oddziaływania na środowisko i pozyskanie decyzji środowiskowej oraz wykonanie wstępnego kosztorysu inwestorskiego i przedmiaru robót.

Orlen Paliwa to podmiot zależny PKN Orlen, zajmujący się przede wszystkim hurtową sprzedażą benzyny, olejów napędowego i grzewczego, a także propanu, butanu, mieszaniny propan-butanu – LPG oraz gazu ziemnego. Wykonuje też instalacje przemysłowe na gaz płynny. Posiada na terenie kraju sieć terminali LPG, w tym Terminal Morski LPG w Szczecinie.

Ostatnio spółka Orlen Paliwa oraz Zarząd Morskiego Portu Police i Grupa Azoty Polyolefins podpisały list intencyjny dotyczący budowy przez Orlen Paliwa Terminala Gazu Płynnego na terenie portu morskiego w Policach. Budowa miałaby obejmować przede wszystkim instalację składającą się z parku zbiorników oraz infrastruktury przeładunkowej dla obsługi dostaw drogą wodną, drogową i kolejową.

„Terminal umożliwiałby odbiór propanu dostarczanego drogą morską i butanu dostarczanego drogą kolejową lub drogową oraz dalszą dystrybucję, na potrzeby działalności prowadzonej przez Orlen Paliwa” – wyjaśniała m.in. spółka, informując o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie planowanej inwestycji.

Źródło: PAP Fot.: PKN Orlen

Zobacz podobne

Są chętni na transport przez Mierzeję Wiślaną

BS

Dwa Wydziały AMS z nominacją do tytułu SYMBOL 2022

KM

PGE z wysoką oceną w międzynarodowym badaniu klimatycznym CDP

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie