Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Plaża w Orłowie zniknęła pod wodą

Ostatnie sztormy, cofka i wichury sprawiły, że usypana dwa lata temu plaża w Orłowie znów znalazła się pod wodą. Urząd Morski w Gdyni po raz kolejny planuje refulację, ale i budowę podwodnych progów, które mają lepiej zabezpieczyć wybrzeże.

– W ramach jednego z aktualnie prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni projektów (modernizacja układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku – budowa toru podejściowego wewnętrznego wraz z obrotnicą) planowane są w tym roku refulacje m.in. w rejonie Orłowa. Zakres i termin są w trakcie uzgadniania, odbędzie się to na pewno poza miesiącami wakacyjnymi – mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Planowane są też prace, które spowodują, że nie będzie trzeba reagować na efekty zmian, a będzie można im zapobiegać.

– Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji dotyczącej budowy progów podwodnych na tym odcinku. Opracowana już została analiza falowania i ruchu rumowiska. W tym kwartale planujemy ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji projektowej wraz z badaniami geotechnicznymi. Zadanie to wykonujemy w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich – dodaje Magdalena Kierzkowska.

Niecałe dwa lata cieszyliśmy się szeroką plażą w Orłowie. Wiosną 2020 roku Urząd Morski w Gdyni przeprowadził kosztem 2,5 mln zł refulację wybrzeża, czyli poszerzył plażę do blisko 40 metrów na odcinku od mola aż do Sceny Letniej Teatru Miejskiego, korzystając z piasku wydobytego z dna morskiego w okolicy mola w Sopocie.

W ramach budowy wspomnianych progów wodnych, które mają zapobiegać ciągłemu podmywaniu wybrzeża, Urząd Morski planuje ogłosić w tym kwartale przetarg na opracowanie koncepcji projektowej wraz z badaniami geotechnicznymi. Zadanie realizowane jest w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich.

źródło http://www.trojmiasto.pl, http://www.gdynia.pl/ fot. http://www.trojmiasto.pl

Zobacz podobne

Egipt to przyszłościowy partner ws. zakupu LNG

KM

Sejm/ Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

KM

Ćwiczenia ORP Orzeł na wodach Zatoki Gdańskiej

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie