Polski Portal Morski
Aktualności

Sondaż: 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2

W związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim 53 proc. Niemców boi się wybuchu wojny – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Niemniej 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2.

Poglądy na ten temat Rosji we wschodnich i zachodnich Niemczech niekiedy bardzo się różnią – zauważa portal RND.

49 proc. wszystkich obywateli Niemiec uważa obecnie, że zaostrzenie konfliktu między Wschodem a Zachodem jest winą Rosji. Jedynie 21 proc. obarcza odpowiedzialnością za to USA i tylko 7 proc. – UE.

„W tym miejscu jednak po raz pierwszy uwidacznia się rozbieżność między Wschodem a Zachodem” – pisze portal. Obecnie 43 proc. Niemców Wschodnich nadal widzi w USA główną odpowiedzialność za zaostrzenie konfliktu, a tylko 32 proc. – w Rosji. Na Zachodzie 52 proc. twierdzi, że odpowiedzialność spoczywa na Rosji, a tylko 17 proc. widzi problem w USA. Mniejszość od 7 do 8 proc. zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie obwinia UE, reszta odpowiedziała: „nie wiem”.

Istnieją duże obawy, że w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim może dojść do wybuchu wojny. Tutaj większość 53 proc. – bez różnicy między Wschodem a Zachodem – twierdzi, że bardzo boi się wojny. Tylko 20 proc. obywateli Niemiec bezpośrednio obawia się Rosji. Na wschodzie odsetek ten wynosi zaledwie 12 proc., a na zachodzie – 21 proc.

Niemcy zachodnie i wschodnie są ponownie zgodne w ocenie stosunków między Rosją a Niemcami. Tutaj zdecydowana większość twierdzi, że dobre relacje z Rosją są ważne. Uważa tak 90 proc. ankietowanych, bez różnicy między Wschodem a Zachodem.

Mimo gwałtownego wzrostu cen gazu, który częściowo przypisuje się Rosji, 50 proc. Niemców uważa Rosję za wiarygodnego dostawcę gazu ziemnego. Na wschodzie odsetek ten wynosi aż 75 proc., na zachodzie – 47 proc. Również 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckiego. 45 proc. jest przeciw, 8 proc. odpowiedziało „nie wiem”. Także w tym przypadku liczba zwolenników jest większa na wschodzie – 68 proc. popiera Nord Stream 2, podczas gdy na zachodzie jest to 44 proc.

Zdecydowana większość pytanych, bo aż 81 proc., zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie ocenia obecne stosunki między Niemcami a Rosją jako niezbyt dobre lub złe. Tylko 15 proc. twierdzi, że są dobre.

Ponad dwie trzecie obywateli Niemiec zapytanych o rolę kanclerza Olafa Scholza w mediacjach w konflikcie rosyjsko-ukraińskim twierdzi, że kanclerz nie jest wystarczająco zaangażowany. Zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie uważa tak 69 proc. respondentów.

Źródło: PAP Fot.: Startmag

Zobacz podobne

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Zrównoważony rozwój portu i miasta!

Autor

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

BS

Nurkowie pod wodą w niskich temperaturach

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie