Gdyński Energomontaż-Północ zamierza zaangażować się w budowę reaktorów na potrzeby polskiej elektrowni jądrowej. Spółka zawarła porozumienie z amerykańskim branżowym potentatem – Westinghouse Electric Company i w przyszłości chce pracować przy podobnych projektach także w innych krajach.
Gdyńskie firmy coraz mocniej angażują się w rynki związane z energetyką – nie tylko wiatrową (Gdynia będzie terminalem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku), ale i technologiami jądrowymi. Swoją gotowość do pracy na rzecz powstania pierwszej polskiej elektrowni atomowej zgłasza Energomontaż-Północ Gdynia.
Współpraca z potentatem
Spółka podpisała porozumienie o współpracy z amerykańskim potentatem na rynku infrastruktury jądrowej, Westinghouse Electric Company. Specjaliści z Gdyni chcą brać czynny udział przy potencjalnej budowie sześciu reaktorów AP1000. Współpraca miałabyjednak dotyczyć nie tylko realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli budowy elektrowni w pomorskiej gminie Choczewo, ale i innych podobnych projektów w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– Będziemy działać w oparciu o nasze doświadczenie w realizacji inwestycji w technologie jądrowe na całym świecie. Te zadania będzie dodatkowo wspierał zespół prawie 200 pracowników zatrudnionych w Globalnym Centrum Usług Wspólnych Westinghouse w Krakowie, który jest zaangażowany w globalne działania naszej firmy – skomentował Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.
W tym momencie pochodząca ze Stanów Zjednoczonych firma jest jednym z trzech głównych kandydatów zainteresowanych przyszłym przetargiem na budowę polskiej „atomówki”.
Sama Energomontaż-Północ Gdynia to z kolei jedna z najbardziej prężnie działających spółek przemysłowych w najbliższym regionie. Początki firmy sięgają jeszcze lat 50. ubiegłego wieku, kiedy pracowała przy budowach obiektów energetycznych, remontach elektrociepłowni czy konstrukcjach stalowych i zbiorników.
Aktualnie działa także na rynku offshore, produkując wielkogabarytowe konstrukcje stalowe z wyposażeniem – m.in. urządzenia dźwigowe, konstrukcje podwodne czy moduły procesowe jednostek pływających. To także projekty z branż energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego czy przemysłu okrętowego. Energomontaż-Północ Gdynia posiada też uprawnienia do spawania wszystkich typów konstrukcji stalowych przyznawane przez międzynarodowe instytucje m.in. z Niemiec, Francji, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych.
Atomówka kilkadziesiąt kilometrów od Gdyni
Przypomnijmy, że rządową decyzją z grudnia zeszłego roku jako przyszłą lokalizację budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej ogłoszono Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. Zadecydował o tym szereg badań środowiskowych i lokalizacyjnych, a aktualnie Polskie Elektrownie Jądrowe skupiają się na pozyskaniu decyzji administracyjnych.
Naturalną koleją rzeczy będzie zwiększone zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi i przemysł w całym regionie Pomorza, na czym szczególnie może zyskać dysponująca rozwiniętym portem morskim Gdynia.
źródło http://www.gdynia.pl / fot. Energomontaż-Północ Gdynia