Polski Portal Morski
Aktualności

Firma z Gdyni chce budować polskie reaktory

Gdyński Energomontaż-Północ zamierza zaangażować się w budowę reaktorów na potrzeby polskiej elektrowni jądrowej. Spółka zawarła porozumienie z amerykańskim branżowym potentatem – Westinghouse Electric Company i w przyszłości chce pracować przy podobnych projektach także w innych krajach.

Gdyńskie firmy coraz mocniej angażują się w rynki związane z energetyką – nie tylko wiatrową (Gdynia będzie terminalem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku), ale i technologiami jądrowymi. Swoją gotowość do pracy na rzecz powstania pierwszej polskiej elektrowni atomowej zgłasza Energomontaż-Północ Gdynia.

Współpraca z potentatem

Spółka podpisała porozumienie o współpracy z amerykańskim potentatem na rynku infrastruktury jądrowej, Westinghouse Electric Company. Specjaliści z Gdyni chcą brać czynny udział przy potencjalnej budowie sześciu reaktorów AP1000. Współpraca miałabyjednak dotyczyć nie tylko realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli budowy elektrowni w pomorskiej gminie Choczewo, ale i innych podobnych projektów w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Będziemy działać w oparciu o nasze doświadczenie w realizacji inwestycji w technologie jądrowe na całym świecie. Te zadania będzie dodatkowo wspierał zespół prawie 200 pracowników zatrudnionych w Globalnym Centrum Usług Wspólnych Westinghouse w Krakowie, który jest zaangażowany w globalne działania naszej firmy – skomentował Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.

W tym momencie pochodząca ze Stanów Zjednoczonych firma jest jednym z trzech głównych kandydatów zainteresowanych przyszłym przetargiem na budowę polskiej „atomówki”.

Sama Energomontaż-Północ Gdynia to z kolei jedna z najbardziej prężnie działających spółek przemysłowych w najbliższym regionie. Początki firmy sięgają jeszcze lat 50. ubiegłego wieku, kiedy pracowała przy budowach obiektów energetycznych, remontach elektrociepłowni czy konstrukcjach stalowych i zbiorników.

Aktualnie działa także na rynku offshore, produkując wielkogabarytowe konstrukcje stalowe z wyposażeniem – m.in. urządzenia dźwigowe, konstrukcje podwodne czy moduły procesowe jednostek pływających. To także projekty z branż energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego czy przemysłu okrętowego. Energomontaż-Północ Gdynia posiada też uprawnienia do spawania wszystkich typów konstrukcji stalowych przyznawane przez międzynarodowe instytucje m.in. z Niemiec, Francji, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych.

Atomówka kilkadziesiąt kilometrów od Gdyni

Przypomnijmy, że rządową decyzją z grudnia zeszłego roku jako przyszłą lokalizację budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej ogłoszono Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. Zadecydował o tym szereg badań środowiskowych i lokalizacyjnych, a aktualnie Polskie Elektrownie Jądrowe skupiają się na pozyskaniu decyzji administracyjnych.

Naturalną koleją rzeczy będzie zwiększone zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi i przemysł w całym regionie Pomorza, na czym szczególnie może zyskać dysponująca rozwiniętym portem morskim Gdynia.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. Energomontaż-Północ Gdynia

Zobacz podobne

Odpowiedź Ministerstwa Obrony na interpelacje dotyczącą okrętów podwodnych

BS

Zwiększają się możliwości linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu

BS

Eksplozje na rosyjskich okrętach. Płonie następca krążownika Moskwa?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie