Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Resort infrastruktury: kolejne procedury koncesyjne dla offshore na 3 obszary morskie

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało na swojej stronie internetowej we wtorek ogłoszenia o naborze kolejnych wniosków na koncesje dla morskich farm wiatrowych dla trzech kolejnych obszarów w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Zgodnie z opublikowanymi ogłoszeniami obszary mają powierzchnię: 77,4 km kw., 121,3 km kw. i 82,44 km kw. Zainteresowani mogą składać kolejne wnioski o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń służących budowie morskiej farmy wiatrowej na danym obszarze w ciągu 60 dni.

Kryteriami oceny wniosków są: zgodność planowanych przedsięwzięć z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, proponowane przez wnioskodawców okresy obowiązywania pozwolenia, w tym daty rozpoczęcia i zakończenia budowy i eksploatacji planowanych farm, przy czym kryterium szczegółowym jest stopień dostosowania planowanych dat do interesu gospodarki narodowej, w tym do realizacji polityki energetycznej państwa.

Oceniane będą też m.in. sposoby finansowania planowanych przedsięwzięć, możliwości stworzenia zaplecza kadrowego, organizacyjnego i logistycznego, wkład planowanych przedsięwzięć w realizację unijnych i krajowych polityk sektorowych.

Dodatkowymi kryteriami oceny są projekty towarzyszące, polegające na magazynowaniu energii elektrycznej, efektywność wykorzystania akwenu objętego wnioskiem, projekty wykorzystujące wodór.

Jak wskazało ministerstwo, najistotniejsze kryterium oceny wniosków to sposób finansowania; kryteriami szczegółowymi są: możliwość realizacji z własnych środków wnioskodawcy, możliwość realizacji ze środków pochodzących z kredytów lub pożyczek oraz możliwość realizacji z dostępnych środków publicznych, w tym dotacji ze środków UE.

Według Polityki Energetycznej Państwa, morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Morza Bałtyckiego w 2040 r. mają mieć moc 8-11 GW.

Źródło: PAP Fot.: Masha Basova / Shutterstock

Zobacz podobne

Remontowa Shipbuilding wspiera modernizację Marynarki Wojennej i polski przemysł offshore

JJ

PKN Orlen: 131,6 mld zł przychodów ze sprzedaży i 10,2 mld zł zysku netto w 2021 r.

BS

 Amerykański okręt desantowy USS GUNSTON HALL w Gdyni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie