Polski Portal Morski
Aktualności

Rusza budowa ostatniego etapu gazociągu Gustorzyn-Wronów

Na początku lutego br. GAZ-SYSTEM zawarł umowę z wykonawcą na budowę ostatniego etapu gazociągu Gustorzyn-Wronów na odcinku od Leśniewic do Rawy Mazowieckiej.

Gazociąg Gustorzyn – Wronów o łącznej długości ok. 308 km i średnicy 1000 mm jest kluczową inwestycją dla zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa dostaw gazu do klientów w centralnej Polsce. Główne zadanie nowego gazociągu to połączenie węzła i budowanej tłoczni gazu w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z węzłem i tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie). Realizacja projektu podzielona jest na trzy etapy: etap I Gustorzyn – Leśniewice o dł. 54 km, etap II Leśniewice – Rawa Mazowiecka  o dł. 100 km oraz etap III Rawa Mazowiecka – Wronów o dł. 154 km.

– Podpisana umowa oznacza, że cały gazociąg Gustorzyn-Wronów jest obecnie w fazie realizacyjnej. Planowane zakończenie tego projektu do końca 2023 r. umożliwi elastyczne sterowanie przesyłem gazu na południe Polski poprzez tzw. Bramę Północną (Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu) oraz Terminal FSRU, który powstanie w Gdańsku. Realizacja tej inwestycji zapewni równolegle ciągłość oraz bezpieczeństwo zwiększonych dostaw gazu do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej – powiedział Marcin Kapkowski – Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Umowa została zawarta z konsorcjum firm: ROMGOS Sp. z o.o. ENGINEERING Sp. k. (Lider Konsorcjum), ROMGOS Gwiazdowscy Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne TOLOS Piotr Walczak i wspólnicy Sp.k. 

W listopadzie 2021 r. GAZ-SYSTEM zabezpieczył dostawę rur na potrzeby całej inwestycji Gustorzyn-Wronów. W ostatnim kwartale ubiegłego roku podpisano też umowy z wykonawcami robót budowlanych na pozostałych dwóch odcinkach. 

Ważną korzyścią z realizacji tego projektu dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości wybudowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby lokalne.

Inwestycja jest realizowana w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity – Dz.U. z 2021, poz. 1836), tzw. „specustawa gazowa”.  

Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest-PCI). 

Źródło/fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Tankowiec na kursie kolizyjnym

PL

Już za trzy tygodnie w Szczecinie wielkie święto branży morskiej! 

PL

Rosjanie wyprowadzili na Morze Czarne trzy okręty, mogące przenosić śmiercionośne rakiety

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie