Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Środowisko Turystyka Żegluga

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Największym w Polsce zespołem jeziorem i jednocześnie jednym z najpiękniejszych szlaków żeglugowych jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Ma około 111 km długości i biegnie od Węgorzewa do Pisza.

Przepłynięcie szlaku zajmuje do 10 dni podczas których można cieszyć się urokami przebogatej przyrody, podziwiać wspaniałe widoki, bawić w licznych portach, uczestniczyć w wielu imprezach i festiwalach oraz zwiedzać zabytki .

Równie piękny jest region wodny Narwi, którego znaczna część objęta jest Europejską siecią ekologiczną Natura 2000. W granicach Regionu Wodnego Narwi znajdują się bardzo istotne obszary wodno-błotne o znaczeniu międzynarodowym jest nimi Biebrzański Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy – obszary objęte Konwencją Ramsarską. Poza tym w granicach Regionu Wodnego Narwi znajduje się część kompleksu leśnego Puszczy Białowieskiej z Białowieskim Parkiem Narodowym, część Puszczy Augustowskiej oraz Puszcza Knyszyńska .

Tylko na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich realizujemy przedsięwzięcia dla rozwoju rekreacji i turystyki wodnej za 300 milionów złotych! Wybudowaliśmy śluzę Guzianka II, pierwszą śluzę wzniesioną przez Polaków na Mazurach. Oprócz tego remontujemy i rewitalizujemy wszystkie najważniejsze kanały na mazurskich jeziorach. Mamy też świadomość, że jest to dodatkowy impuls dla rozwoju tego regionu. Przy Prezesie Wód Polskich działa Zespół ds. Turystki Wodnej, który analizuje, co Wody Polskie realnie mogą zrobić żeby ułatwić turystykę wodną i jak pomóc rozwojowi żeglugi śródlądowej.

O konieczności i ważności inwestycji na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich świadczy zainteresowanie wodniaków tym regionem. W sezonie żeglugowym 2020 – od maja do października – przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II prześluzowanych zostało blisko 20 tysięcy jednostek pływających. Dwumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany pokonało przez „starą” Guziankę prawie 7 tysięcy jednostek, zaś przez nową – oddaną do użytku w 2020 r. – prawie 13 tysięcy. Guzianka II znacznie odciążyła wysłużoną śluzę Guzianka I. W sezonie żeglugowym 2021 nie było już wielogodzinnych kolejek oczekujących na śluzowanie. Przeprawy odbywały się na bieżąco, a wodniacy i żeglarze wielokrotnie podkreślali, że zmienił się komfort i skrócił czas samego śluzowania.

źródło / mat. filmowy Wody Polskie /fot. Adobe Stock

Zobacz podobne

Walka z zanieczyszczeniem plastikiem na wybrzeżu Szczecina

PL

Zakontraktowano kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

PL

Siedem dekad morskich opowieści- kolekcja eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie