Polski Portal Morski
Aktualności

Ukraina/ MSZ: rosyjskie manewry na Morzu Azowskim i Czarnym uniemożliwiają żeglugę

MSZ Ukrainy protestuje w czwartek przeciwko zablokowaniu przez Rosję części Morza Czarnego i Azowskiego oraz Cieśniny Kerczeńskiej w związku z przeprowadzeniem manewrów. „Praktycznie uniemożliwia to żeglugę na obu morzach” – dodano.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy w oświadczeniu „stanowczo zaprotestowało” w związku z rosyjską decyzją o „zablokowaniu części akwenu Morza Czarnego i Azowskiego oraz Cieśniny Kerczeńskiej pod pozorem przeprowadzenia wojskowo-morskich ćwiczeń”.

„Bezprecedensowa pod względem zasięgu strefa manewrów praktycznie uniemożliwia żeglugę na obu morzach” – napisało MSZ.

Oceniono, że jest to „znaczące i nieuzasadnione utrudnienie międzynarodowej żeglugi, przede wszystkim handlowej”. Jak dodano, może to mieć „poważne gospodarcze i społeczne skutki, przede wszystkim dla portów Ukrainy”.

Według resortu działania te są niedopuszczalne, stanowią część „hybrydowej wojny przeciwko Ukrainie” oraz świadczą o braku poszanowania dla prawa międzynarodowego. Zapowiedziano, że Kijów będzie pracował z partnerami nad odpowiedzią na te kroki.

Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, Rosja zapowiedziała, że od 13 do 19 lutego część Morza Czarnego i Azowskiego będzie zamknięta dla żeglugi w związku z manewrami. Ćwiczenia odbędą się na tle zgromadzenia przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach.

Zaostrzenie sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Azowskiego i Czarnego wraz z blokadą Cieśniny Kerczeńskiej i szlaków morskich to jeden ze scenariuszy rosyjskiej eskalacji rozpatrywanych przez ukraińskich ekspertów.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

PKN Orlen: KE wydłużyła czas na realizację środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu

AB

Po 16 miesiącach pierwszy wycieczkowiec wpłynął do Wenecji

BS

Nowy statek we flocie LOTOS Petrobaltic 

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie