Polski Portal Morski
Aktualności

8576 osób na Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie

8576 osób uczestniczyło w połączonym 18. i 19. Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie i weszło w niedzielę do wspólnej, finałowej kąpieli w Bałtyku. Niesamowity rekord. To jest cudowna liczba, niespodziewana – ogłosiła ze zlotowej sceny Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna.

Od czwartku do finałowej kąpieli w Bałtyku w niedzielne południe w Mielnie trwał Międzynarodowy Zlot Morsów – największy, jak podał organizator, w Polsce, w Europie i prawdopodobniej na świecie. Tegoroczna 19. edycja wydarzenia została połączona z 18., która w 2021 r. została odwołana ze względu na obostrzenia sanitarne wprowadzone w związku z COVID-19.

Tematem przewodnim zlotu były „Dzieci Kwiaty w Bałtyku”, powrót do barwnych i kwiecistych lat 70. XX w.

Tradycyjnie na niedzielną kąpiel morsy przemaszerowały ulicami Mielna w paradzie. Na plaży była profesjonalna rozgrzewka. Przed końcowym odliczaniem do wspólnego wejścia do Bałtyku, burmistrz Mielna podała, że w kąpieli wraz weźmie udział aż 8576 osób w tym ona sama. Na tydzień przed zlotem zadeklarowanych było 6,5 tys. uczestników.

„Jesteście kochani, jesteście cudowni. (…) Wspaniale się z wami bawię. (…) To niesamowity rekord. To jest cudowna liczba, niespodziewana. (…) Pokazaliście, że Mielno jest światową stolicą morsów, że tyle morsów się może dzisiaj z nami bawić, kąpać. I to jest fantastyczne. Mielno jest dla was. My was kochamy. Mielno to morsy, morsy to wy” – mówiła Roszak-Pezała ze zlotowej sceny.

Mielno, które wspólnie z Centrum Kultury, organizowało zlot, nie biło jednak w tym roku rekordu Guinnesa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu, który i tak od 2015 r. należy do tego miasta.

Podczas niedzielnej kąpieli temperatura powietrza wyniosła 3 st. Celsjusza, woda miała o jeden stopień mniej.

Najstarszym morsem zlotu był 80-letni pan Zygmunt z klubu Szubin, a najstarszą foczką 95-letnia pani Krystyna z klubu Dębowa Kędzierzyn-Koźle.

Nad bezpieczeństwem kąpiących czuwało ok. 300 osób, m.in. lekarze, ratownicy medyczni, członkowie zachodniopomorskiego WOPR, OSP Mares Koszalin i OSP Tryton Kołobrzeg. Jedynie jedna osoba nie została dopuszczona do kąpieli ze względu na niedyspozycję.

Po kąpieli zupę regeneracyjną – gorącą pomidorową – zapewnił uczestnikom zlotu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach akcji „Polska smakuje”.

Na zlot „morsy i foczki” przyjechały z 250 klubów z Polski i zagranicy, m.in. z Niemiec, Czech i Słowacji. Za najlepsze przebranie wyróżniony został Klub Amber Tomaszów Mazowiecki. Turniej Mrozoodporni wygrał klub Wodne Niebo z Ostrorogu.

Przez cały zlot dla morsów przygotowano wiele atrakcji. Był Pałac Ślubów, w którym morsy mogły zawrzeć związek małżeński ważny jedynie na czas zlotu. Tradycyjnie zlotowicze mogli korzystać z gorących kąpieli w baliach i saunach w Morsowej Strefie Chilloutu. Na plaży odbywały się pasowania morsów. Zainteresowani mogli uczestniczyć w „One Billion Rising” – tańcu przeciwko przemocy. W tym roku ze względu na pandemię nie było balu morsów, ale za to w sobotę odbył się plenerowy koncert. Na scenie wystąpiły zespoły: Drugi Tydzień oraz Piersi.

Nowością zlotu były Mistrzostwa Polski w Morsowaniu, których organizatorem był wielokrotny rekordzista Guinnessa i autor książki „Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem” Valerjan Romanovski.

Podczas otwarcia zlotu, 10 lutego, na deptaku przy ul. Kościuszki została odsłonięta rzeźba autorstwa Romualda Wiśniewskiegoo przedstawiająca morsika plażowicza o imieniu Hilary, na cześć pomysłodawcy zlotu morsów zmarłego Hilarego Kubscha.

W niedzielę burmistrz Mielna ogłosiła datę kolejnego 20. zlotu, który odbędzie się 9-12 lutego 2023 r.

Mielno (Zachodniopomorskie) od 2004 r. przez kilka dni lutego staje się międzynarodową stolicą morsów, czyli miłośników zimowych kąpieli. Zjeżdżają oni z różnych zakątków Polski i świata, aby się spotkać, dobrze bawić i wspólnie wykąpać w Bałtyku. Podczas mieleńskich zlotów ustanowiono dwa rekordy Guinnessa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu. Pierwszy w 2010 r., gdy do wody weszły 1054 osoby, i drugi w 2015 r., nadal aktualny, gdy w Bałtyku wykąpało się 1799 morsów. Podczas kolejnych zlotów w Mielnie do morza wchodziło więcej morsów, ale już bez ustanawiania rekordów.

Źródło: PAP Fot.: Radosław Koleśnik

Zobacz podobne

Nowy zbiornik paliwa PERN zwiększy moc terminalu naftowego

JJ

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe

KM

Premier: jeszcze w tym roku 1 mld zł w ramach programu dla gmin popegeerowskich

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie