Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

152. dostawa skroplonego gazu dla PGNiG 

Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła czwarta w tym roku dostawa LNG. Metanowiec Global Sea Spirit dostarczył do Polski z USA ok. 95 mln m3 skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji).

Od tego roku spółka dysponuje możliwością odbioru w terminalu w Świnoujściu ładunków LNG o wolumenie 6,2 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie, w porównaniu do 5 mld m sześc. w 2021 r. i latach poprzednich. Zwiększa to jej możliwości w zakresie importu LNG. W latach 2024-2038 – moce regazyfikacyjne umożliwią import 8,3 mld m sześc. paliwa rocznie (po regazyfikacji). Przed rozbudową wynosiły one 5 mld m sześc. gazu rocznie. O faktycznym wykorzystaniu zarezerwowanych mocy zadecydują czynniki rynkowe.

PGNiG podpisało umowę na rezerwację dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu w maju 2020 r., co ma związek z rozbudową tej instalacji. Zdecydowana większość zarezerwowanych mocy zostanie wykorzystana do obsługi kontraktów długoterminowych z katarskim Qatargas (do 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji) i amerykańskim Cheniere (od 2023 roku ok. 2 mld m sześc. po regazyfikacji).

Źródło: PGNiG Fot.: VesselFinder

Zobacz podobne

Kolejny wojskowy olbrzym w Porcie Gdynia

BS

Tajna kolizja atomowego okrętu podwodnego typu Seawolf

BS

Trzy okręty desantowe Floty Czarnomorskiej wyłączone z walki

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie