Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Amerykański sprzęt w Porcie Gdynia

W niedzielę, 13 lutego do Gdyni wszedł statek towarowy ARC Defender. Przypłynął do Gdyni po kolejną partię sprzętu amerykańskiej armii stacjonującej w Europie. Operacja odbyła się na terenie BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego. Wyposażenie armii jest przechowywane na placu składowym Portu Gdynia.

W niedzielę, 13 lutego, na pokład statku towarowego ARC Defender załadowano około 300 sztuk różnego sprzętu należącego do US Army. Były wśród nich kontenery z wyposażeniem i samochody bojowe. Sprzęt wraca do Stanów Zjednoczonych.

Amerykański sprzęt przypłynął do Gdyni 31 stycznia na pokładzie ARC Patriot. Został wówczas rozładowany na terminalu kontenerowym BCT i trafił na plac składowy przy ul. Logistycznej – tuż przy estakadzie Kwiatkowskiego, w sąsiedztwie terminalu promowego Stena Line i terminali kontenerowych.

Przeładunek z ARC Defender również odbył się na terenie BCT. Gdyński terminal kontenerowy od kilku lat ma bezpośredni kontrakt z armią amerykańską na przeładunki dla wojska. Z kolei sprzęt przewozi armator American Roll-On Roll-Off Carrier (ARC).

To już kolejny taki transport wojskowy, który ostatnio obsłużono w Porcie Gdynia. Na początku lutego gościł tu wspomniany statek ARC Patriot. Wyładowano wówczas ponad 200 elementów wyposażenia Batalionu 185. Pułku Piechoty z Kalifornii, a do Stanów Zjednoczonych wysłano sprzęt 3. Batalionu 161. Piechoty US Army.

Zresztą w trójmiejskich portach nie po raz pierwszy przeładowywano sprzęt bojowy. Np. w lipcu ubiegłego roku Port Gdynia przyjął duży transport wyposażenia wojskowego – czołgów i wozów bojowych. Pojazdy należące do I Dywizji Piechoty US Army przypłynęły wówczas do Polski z Fort Riley na pokładach dwóch statków. Sprzęt trafił do Europy w ramach wsparcia amerykańskiego wojska.

W 2020 roku przy nabrzeżu Helskim w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym zacumował amerykański samochodowiec ARC Independence. Statek zabrał wtedy na pokład ciężarowe wojskowe pojazdy samochodowe i po krótkim postoju opuścił Port Gdynia.

źródło http://www.gdynia.pl / fot.marrine traffic,Cayne Hampton

Zobacz podobne

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju wodoru w Polsce zostało podpisane

KM

Wstrzymano przesył rurociągiem „Przyjaźń”. Na trasie Czechy, Słowacja i Węgry

KM

Zakończenie budowy gazociągu Strachocina – Pogórska Wola

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie