Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

 Rośnie liczba incydentów z udziałem brytyjskiej marynarki wojennej w pobliżu Gibraltaru

Przy brzegach południowej Hiszpanii rośnie liczba incydentów z udziałem jednostek pływających tego kraju i okrętów wchodzących w skład brytyjskiej marynarki wojennej. Do konfliktów dochodzi w pobliżu Gibraltaru, enklawy, o którą od XVIII w. spierają się oba kraje.

Jak poinformowała w poniedziałek hiszpańska telewizja 7TVCG, po listopadowym proteście dyplomatycznym Hiszpanii w Londynie na agresywne zachowania jednostek brytyjskiej marynarki wojennej wobec hiszpańskich łodzi, liczba incydentów na wodach w pobliżu Gibraltaru nie zmniejszyła się.

Hiszpańska stacja poinformowała, że w lutym br. doszło do kilku incydentów, z których najpoważniejszy dotyczył jednostki pływającej hiszpańskiej służby celnej (SVA), która pojawiła się na wodach w pobliżu Gibraltaru, aby pomóc załodze łodzi, która zgłosiła awarię.

Sfilmowane przez SVA agresywne działanie brytyjskich marynarzy z 7 lutego br., którzy łodzią motorową próbowali blokować hiszpańską jednostkę, skrytykowali m.in. posłowie hiszpańskiego parlamentu, a także władze położonej w pobliżu Gibraltaru gminy Algeciras.

Burmistrz hiszpańskiego miasta Jose Ignacio Landaluce określił mianem “nieakceptowalnych” i “nielogicznych” działań ze strony brytyjskiej marynarki wojennej.

“To całkowicie niezrozumiałe, że Brytyjczycy podejmują agresywne działania wobec swojego sojusznika i przyjaznego im kraju, jakim jest Hiszpania (…) Dzieje się to w chwili, kiedy na wodzie prowadzona jest akcja ratownicza wobec jednostki, która uległa awarii”, stwierdził Landaluce.

Spór o Gibraltar nasilił się wraz z brexitem, ale w grudniu 2020 r. Hiszpania i Wlk. Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie umieszczenia tego terytorium w bezgranicznej strefie Schengen.

źrodło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Kolejny statek dla Finnlines zwodowany

BS

Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia – przebudowa i elektryfikacja

KM

111. dostawa do terminalu LNG w Świnoujściu

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie