Polski Portal Morski
Aktualności

Hiszpania stała się ośrodkiem dystrybucji importowanego LNG dla całej UE

Hiszpania stała się ośrodkiem dystrybucji skroplonego gazu ziemnego (LNG) importowanego przez UE ze Stanów Zjednoczonych w celu zmniejszenia uzależnienia od Rosji – ujawnił dziennik „El Debate”.

Zdaniem gazety od ubiegłego roku Madryt zwiększył sprowadzanie gazu z USA prawie siedmiokrotnie i w ciągu ostatnich trzech miesięcy Hiszpania dwukrotnie zwiększała import LNG z Nigerii.

Dziennik informuje, iż w styczniu USA eksportowały statkami do portów hiszpańskich 13 103 GWh gazu. Surowiec jest magazynowany w stacjach regazyfikacyjnych na Półwyspie Iberyjskim, a następnie dystrybuowany do krajów europejskich najbardziej uzależnionych od gazu rosyjskiego.

Wśród państw o największym uzależnieniu gazeta wymieniła m.in. Polskę.

Według „El Debate”, Hiszpania stała się głównym magazynem gazu alternatywnego dla rosyjskiego ze względu na swoje położenie geograficzne i wielkie inwestycje w stacje regazyfikacyjne w ciągu ostatnich lat. Obecnie ponad połowa tych stacji w Europie znajduje się w Hiszpanii.

Dziennik podkreśla, że koszt wysyłki skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych specjalnymi statkami-gazowcami LNG jest bardzo wysoki. Jego transport wymaga utrzymania bardzo niskiej temperatury i dysponowania odpowiednią infrastrukturą, co wpływa ma koszt surowca.

Wysyłka amerykańskiego gazu przez Hiszpanię to rozwiązanie czasowe, dopóki Bruksela nie osiągnie umowy z Katarem, który ma się stać głównym dostawcą gazu do UE.

źródło PAP/fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Port Gdańsk jako pierwszy port w Polsce, otrzymał certyfikat PRS

KD

Premier Morawiecki: mam nadzieję, że Nord Stream 2 nie zostanie dokończony

AB

Urząd Morski w Szczecinie: plany na 2021 rok

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie