Polski Portal Morski
Aktualności

Remont kanału łączącego jezioro Dauby z Jeziorakiem

Rozpoczął się remont odgałęzienia Kanału Elbląskiego łączącego jezioro Dauby z Jeziorakiem (woj. warmińsko-mazurskie) – poinformowały Wody Polskie. Prace będą kosztowały około 2,5 mln zł i mają zakończyć się w październiku.

Rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz powiedział PAP, że wykonawca prac pogłębi dno kanału i przebuduje umocnienia obu brzegów.

„To odcinek o długości jedynie blisko 250 m, ale istotny, ponieważ łączy popularny wśród żeglarzy Jeziorak z systemem jezior i Kanałem Elbląskim” – dodał.

Kanał między Jeziorakiem a jeziorem Dauby jest fragmentem tzw. Kanału Iławskiego. W sezonie żeglarskim korzystają z niego wodniacy na jachtach, skuterach wodnych i motorówkach pływający między Iławą a śluzą w Miłomłynie.

Cały system Kanału Elbląskiego ma długość ponad 151 km i łączy system jezior warmińskich z Zalewem Wiślanym. Należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie.

Zbudowany w 1862 r. Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

W 2011 r. Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: PAP Fot.: Port Iławą

Zobacz podobne

Eksport tarczą dla polskiej gospodarki

Autor

Pierwszy szkic portu gdyńskiego

JJ

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie