Polski Portal Morski
Aktualności

Inspektorzy ochrony środowiska będą karać za cumowanie przy mazurskich wyspach

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty m.in. za cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – wynika z projektu opublikowanego na stronach RCL.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego dotychczasowe przepisy ws. nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania mandatów. Aktualizuje on katalog wykroczeń, za które inspektorzy będą mogli je nałożyć.

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia wynika m.in., że inspektorzy IOŚ będą mogli nakładać mandaty za np. cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przypomniano, że wyspy te są rezerwatami przyrody, to zaś oznacza, że cumowanie, schodzenie na ląd oraz inne formy użytkowania ich terenów jest zakazane. Jednocześnie zauważono, że zakazy te są notorycznie łamane, szczególnie w okresie letnim.

Projekt reguluje też kwestie dotyczące nakładania mandatów za naruszenia związane z nieprawidłowym bądź niekompletnym wpisem podmiotu do BDO, czyli bazy danych odpadowych. Mandaty będą mogły się posypać też za utrudnianie kontrolerom wykonywania czynności.

Projekt przewiduje również poszerzenie katalogu wykroczeń za naruszania Prawa wodnego, za które inspektorzy będą mogli nakładać grzywny. Wyjaśniono, że chodzi m.in. o brak przekazywania do Inspekcji wyników pomiarów ilości pobranej wody lub odprowadzonych do środowiska ścieków. Inspektorzy będą mogli też karać grzywnami za brak odpowiedniej infrastruktury zabezpieczającej wody przed zanieczyszczeniem substancjami ropopochodnymi.

Nowe rozporządzenie da również możliwość nakładania mandatów przez inspektorów ochrony środowiska za brak odpowiednich sprawozdań dotyczących marnowanej żywności, które powinny być składane przez sprzedawców oraz organizacje pozarządowe.

źródło PAP/ Fot.archiwum

Zobacz podobne

Szwecja/ Straż Przybrzeżna: ponownie zwiększył się wyciek z Nord Stream 2, nieznana przyczyna

KM

Port Kołobrzeg otrzyma dofinansowanie na przebudowę nabrzeża Barkowskiego

BS

Rusza budowa Baltic Pipe. Maszyna TBM już na placu budowy

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie