Polski Portal Morski
Aktualności

Fińska firma dostarczy pogłębiarkę na tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję

Za 116 mln zł fińska firma dostarczy pogłębiarkę na tor wodny na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Wyłonienie firmy, która dostarczy specjalistyczna jednostkę nastąpiło po trzecim przetargu – poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, podczas pierwszego przetargu nie zgłosił się nikt chętny. Podczas drugiego fińska firma była jedyną, która przedstawiła swoją ofertę, ale przewyższała ona kwotę, jaką na to zadanie miał Urząd Morski w Gdyni. W trzecim przetargu ponownie fińska firma zgłosiła swoją ofertę.

Początkowo zakładano, że za dostarczenie jednostki Urząd Morski zapłaci nie więcej niż 80 mln zł, teraz zwiększono kwotę do 116 mln zł.

Postępowanie przetargowe dotyczyło dostawy nasiębiernej pogłębiarki, obejmujące jej zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę do portu w Elblągu. Wykonawca przeprowadzi też przeszkolenie personelu w zakresie operowania statkiem (pogłębiarką) i jego wyposażeniem.

Urząd Morski w Gdyni podał, że pogłębiarka ma służyć pracom konserwacyjnym i utrzymaniowym na głównym torze wodnym, który powstanie po zrealizowaniu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – na torze biegnącym przez Zalew i przez rzekę Elbląg. Wykorzystywana ma być również przy pracach pogłębiarskich i podczyszczeniowych na torach prowadzących do małych portów Zalewu Wiślanego.

Projekt budowy nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską dotyczy nie tylko samego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Aby inwestycja była funkcjonalna, oprócz przekopu inwestor zaplanował także inwestycje uzupełniające.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 r. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przekazał ostatnio, że wszystko wskazuje na to, iż pierwsze jednostki przez kanał przepłyną jeszcze w tym roku.

Źródło: PAP Fot.: Sweco

Zobacz podobne

Wiceszef MSZ o Inicjatywie Trójmorza: powinniśmy kontynuować wsparcie dla inwestycji związanych z innowacjami

AB

57 lat temu zatonął drobnicowiec „Nysa”

BS

Czas rozpocząć rywalizację w XI edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie