Polski Portal Morski
Aktualności

MKiŚ: Polsko-niemieckie rozmowy dot. bezpieczeństwa energetycznego i współpracy środowiskowej

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wyzwania transformacji klimatycznej oraz współpraca środowiskowa to główne tematy pierwszego spotkania minister Anny Moskwy ze Steffi Lemke, Federalną Minister Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów Niemiec. Rozmowy odbyły się 22 lutego 2022 r. w Warszawie.

Bezpieczeństwo energetyczne i wyzwania transformacji klimatyczno-energetycznej

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwróciła uwagę na szczególną sytuację geopolityczną, w jakiej obecnie znajduje się Europa.

„Jedyną odpowiedzią na zagrożenia mogą być jedność, solidarność i współpraca. To są wartości, które Polska i Niemcy wspólnie zadeklarowały podczas dzisiejszego spotkania” – podkreśliła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zaznaczyła, że zarówno Polska, jak i Niemcy, choć mają inny potencjał gospodarczy, stoją przed podobnymi wyzwaniami związanymi z ekonomicznymi i społecznymi aspektami transformacji energetycznej (tj. m.in. restrukturyzacja regionów dotychczas opartych na przemyśle węglowym).

„W Polsce stoimy obecnie przed ogromną transformacją, która w ciągu najbliższych 20 lat zaowocuje prawie nowym systemem elektroenergetycznym, transformacją ciepłownictwa i transportu. Celem tej transformacji jest nie tylko zwiększenie szacunku dla środowiska i klimatu, ale też nadanie impuls gospodarce, pobudzenie krajowy przemysłu i innowacyjności, przy jednoczesnej akceptacji społecznej” – wyjaśniła.

„Musimy zapewnić sprawiedliwe warunki dla przekształceń w regionach najbardziej narażonych na obciążenia transformacyjne” – dodała.

Minister Moskwa zaznaczyła, że z jednej strony transformacja energetyczna jest wyzwaniem, ale z drugiej stwarza możliwości rozwoju. Wskazała również na coraz dynamiczniej postępujący rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, przede wszystkim małych i średnich instalacji fotowoltaicznych, farm wiatrowych na lądzie, a w niedalekiej przyszłości także farm wiatrowych na morzu.

„Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to jeden z punków stycznych dla obu krajów oraz jeden z filarów polskiej transformacji energetycznej. Zgodnie z naszymi planami w 2040 r. moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć 11 GW” – poinformowała.

Z kolei Steffi Lemke, Federalna Minister Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów Niemiec zaznaczyła, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego to nie tylko wytwarzanie, ale też przesył i magazynowanie.

„W tym obszarze widzimy wspólne cele i szansę na realną współpracę Niemiec i Polski tak na poziomie krajowym, jak i regionalnym” – powiedziała.

Polsko-niemiecka współpraca środowiskowa

Podczas rozmowy z Federalną Minister Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów Niemiec minister Anna Moskwa podkreśliła, że Niemcy są ważnym partnerem Polski.

„Bardzo doceniamy naszą regionalną współpracę w kwestiach energetycznych i środowiskowych. W tym zakresie nie chodzi tylko o aktywność na poziomie centralnym z Warszawy czy Berlina, ale też w rejonach przygranicznych. Warto zwrócić uwagę na wiele przykładów współpracy polskich województw z niemieckimi landami w obszarze energetyki i klimatu” – zauważyła.

Zdaniem minister Moskwy współpraca obu krajów w sferze klimatyczno-środowiskowej wpisuje się również w dyskusje toczące się obecnie na forum Unii Europejskiej.

„Choć nasze stanowiska w tej debacie czasami się różnią, czego przykładem jest odmienne podejście do przyszłości energetyki jądrowej, widzimy duży potencjał współpracy w osiąganiu wspólnych celów” – zaznaczyła.

„Sektor leśny stanowi istotną część gospodarki w obu naszych krajach. Nie mniej ważnym tematem jest postępowanie z troską o gatunki zagrożone. Na pewno możemy wspólnie prowadzić projekty związane z ochroną wilka” – powiedziała.

Jak dodała minister Anna Moskwa, skutecznym forum współpracy między oboma krajami jest Polsko-Niemiecka Rada Ochrony Środowiska, której kolejne posiedzenie zaplanowano na lipiec br.

„Liczę na kontynuację współpracy w tym formacie i omówienie w ramach niej takich tematów jak: kwestie dotyczące transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko, bioróżnorodności oraz ochrona wód Bałtyku” – wymieniła.

„Bardzo ważne jest też zintensyfikowanie wspólnego dialogu w sprawie inwestycji przeciwpowodziowych na Odrze granicznej. Należy jednocześnie widzieć aspekty ochrony przyrody i bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców regionu” – zauważyła.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

Źródło: PAP Fot.: forGeo

Zobacz podobne

Relokacja pływającego doku MSR-2 między Świnoujściem, a Szczecinem

BS

Gdański Żuraw przejdzie największy po odbudowie powojennej remont

AB

Babcock: Transfer technologii jest kluczowy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie