Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

PGNiG: w 2021 r. kilkunastokrotny wzrost wyników z segmentu wydobycia

PGNiG szacuje, że w 2021 r. segment Poszukiwanie i Wydobycie przyniósł ponad 14-krotnie większy wynik EBITDA niż rok wcześniej – wynika z szacunkowych wyników rocznych i za IV kwartał ub. r., opublikowanych przez spółkę w poniedziałek.

Jak poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie spółki, dzięki dywersyfikacji działalności i trafionym inwestycjom Grupa Kapitałowa PGNiG uzyskała ponad 15,5 mld EBITDA. Spółka przypomniała, że w 2020 r. było to 13 mld zł.

Segment Poszukiwanie i Wydobycie w całym roku 2021 zanotował 13,53 mld zł EBITDA, wobec 0,93 mld zł rok wcześniej. Ujemny wynik EBITDA z kolei wygenerował segment Obrót i Magazynowanie – był na poziomie minus 1,7 mld zł, wobec 9,58 mld zł w 2020 r.

W samym IV kwartale PGNiG szacuje EBITDA na 8,2 mld zł wobec nieco ponad 2,3 mld zł rok wcześniej. „Praktycznie cała EBITDA z IV kwartału została wypracowana właśnie w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie” – podkreślił prezes Majewski.

Zgodnie szacunkami, segment wygenerował 8,1 mld zł. „To przede wszystkim efekt konsekwentnie rozwijanej działalności w segmencie upstream, m.in. dzięki bardzo korzystnej transakcji nabycia 21 norweskich koncesji od koncernu INEOS” – ocenił Majewski.

Akwizycja została sfinalizowana pod koniec września, a o jej wpływie na wynik Grupy świadczy fakt, że EBITDA wygenerowana w IV kwartale przez PGNiG Upstream Norway wyniosła aż 3,8 mld zł – zwrócił z kolei uwagę w komentarzu do szacunków wiceprezes ds. finansowych Przemysław Wacławski.

Jak wskazał Wacławski, wysokie ceny oraz duże wahania notowań gazu ziemnego stworzyły bardzo trudne warunki z perspektywy działalności handlowej PGNiG, a w konsekwencji segment Obrót i Magazynowanie wygenerował w IV kwartale ujemną EBITDA w wysokości prawie 1,1 mld złotych, wobec dodatniej EBITDA wynoszącej 1,4 mld zł w analogicznym okresie 2020 roku.

Jego zdaniem, „ekstremalne warunki rynkowe, z jakimi mieliśmy do czynienia przez cały IV kwartał 2021 r., stanowiły wyzwanie dla sytuacji płynnościowej wielu europejskich spółek obrotu gazem”. Jak przypomniał, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy PGNiG zawarł dodatkowe umowy kredytów bankowych, które zabezpieczyły potrzeby płynnościowe Grupy.

„Dzięki temu PGNiG utrzymało sprawne funkcjonowanie całej Grupy, nawet w najbardziej krytycznych momentach grudnia 2021 r., kiedy ceny paliwa gazowego oscylowały wokół 150 euro za MWh i były o kilkaset procent wyższe niż rok wcześniej” – ocenił Wacławski.

W jego ocenie, „solidne wyniki, w połączeniu ze względną stabilizacją na rynku gazu w ostatnich tygodniach, pomimo utrzymywania się wciąż bardzo wysokich cen gazu, oraz zapewnienie odpowiedniej dostępności kapitału dla Grupy, pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem”.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA to spółka giełdowa, zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. Ma również akcje w spółkach świadczących specjalistyczne usługi geofizyczne i wiertniczo–serwisowe, wysoko cenione na rynkach międzynarodowych – podano na e-stronie spółki. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. 

źródło PAP/ fot. PGNiG

Zobacz podobne

Tunel Świnoujście rośnie w oczach!

AB

SS „Wilno” pierwszym polskmi statkiem, który zawinął do Portu Gdynia

BS

Blinken: Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny, który zagraża bezpieczeństwu Ukrainy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie