Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Energoprojekt-Katowice doradcą PGE Baltica przy przetargu na lądowe przyłącza do offshore

Doradcą PGE Baltica w opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 będzie firma Energoprojekt-Katowice – poinformowała w czwartek PGE.

Jak podała spółka, umowa zawarta przez Energoprojekt-Katowice i PGE Baltica przewiduje opracowanie dokumentacji dla eksportowych linii kablowych w obszarze lądowym, kanalizacji teletechnicznej dla linii światłowodowych oraz lądowych stacji transformatorowych, wraz z podłączeniem do sieci przesyłowej PSE.

„Morska Farma Wiatrowa Baltica będzie największą morską elektrownią wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Wyłoniony w przetargu krajowy doradca przygotuje dokumentację, która stanowić będzie kluczowy element kolejnego postępowania zakupowego na wybór generalnego wykonawcy budowy przyłącza lądowego dla elektrowni Baltica 2 i Baltica 3” – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Jak przypomniał, obie farmy osiągną łączną moc zainstalowaną rzędu 2,5 GW, a ich rozpoczęcie ich eksploatacji planowane jest w perspektywie pięciu lat. „To dobry sygnał dla rodzimego rynku, że nawet na etapie doradztwa w zakresie przygotowania inwestycji współpracować będziemy z krajowym przedsiębiorstwem. W ten sposób realizujemy nasz cel angażowania i zachęcania polskich firm w budowę morskich farm wiatrowych” – dodał Dąbrowski.

Jak powiedział prezes i dyrektor naczelny Energoprojekt-Katowice Łukasz Grela, firma zgodnie ze swoją strategią udział w projektach Morskich Farm Wiatrowych traktuje jako jeden z kluczowych kierunków rozwoju.

„Możliwość udziału naszej firmy w opracowaniu dokumentacji zakupowej oraz doradztwa w trakcie postepowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 jest bardzo istotnym krokiem w tym kierunku. Wierzymy, że wybór naszej firmy – firmy polskiej, z długoletnimi tradycjami i bogatym doświadczeniem na szeroko rozumianym rynku energetycznym – będzie gwarancją sukcesu tego przedsięwzięcia” – powiedział Grela, cytowany w komunikacie.

Jak przypomniała PGE, zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, jest planowane na 2026 r. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1497 MW, ma zostać oddany do użytku w 2027 r. Obia projekty posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej, a także prawo do kontraktu różnicowego.

W tym roku partnerzy projektu – PGE Baltica i Orsted – spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwoleń na budowę. To ostatnie pozwolenie wymagane przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej – podkreśliła PGE.

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku – podała spółka na swojej e-stronie. 

źródło PAP/ fot. PGE

Zobacz podobne

Nowy dźwig mobilny w terminalu HES Gdynia

BS

250. dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

KM

Polskie żeglarstwo pod zaborami

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie