Polski Portal Morski
Aktualności

Więcej cyfrowej wiedzy o Bałtyku

Dane o Bałtyku dostępne jak nigdy wcześniej – wszystko dla dobra nauki. Już działa eCUDO, czyli Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych. To nowy projekt, nad którymi pracowali naukowcy związani m.in. z gdyńskim Uniwersytetem Morskim czy Morskim Instytutem Rybackim i Akwarium Gdyńskim.

Bałtyk bez tajemnic? To możliwe! Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę stopień zaawansowania nauki i poziom wiedzy oceanografów. A jeśli do tego doliczymy też większą dostępność do kluczowych danych w cyfrowej formie, wychodzi na to, że morze stoi otworem przed dosłownie każdym zainteresowanym.

eCUDO, czyli wszystko o morzu

O to, żeby każdy mógł wykorzystać wiedzę o tym, co dzieje się w morskich głębinach zadbał zespół polskich naukowców. Wśród nich m.in. osoby związane z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i jego Instytutem Morskim, z Morskim Instytutem Rybackim, ale też z Instytutem Oceanologii Polskiej PANUniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Szczecińskim czy Akademią Pomorską w Słupsku.Wszyscy połączyli swoje siły, aby stworzyć eCUDO – innowacyjną bazę danych o środowisku Bałtyku i innych obszarów morskich.

– Będąc dysponentami ogromnej liczby danych, pragniemy uczynić je dostępnymi dla szerokiej rzeszy zainteresowanych, zarówno badaczy, jak i sektora przemysłowego, ale także obywateli. W tym celu prezentujemy przygotowaną przez nas bazę danych obejmującą jak najszersze spektrum informacji na temat środowiska Bałtyku i innych obszarów morskich – czytamy w opisie projektu eCUDO.

Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych, czyli wspomniane eCUDO działa w formie internetowego portalu. Jaki jest główny cel tej inicjatywy? Uruchomienie potencjału danych oceanograficznych. Te są przez lokalnych naukowców regularnie gromadzone m.in. podczas rutynowych monitoringów czy badań naukowych. Nowoczesny katalog tych danych powstał zresztą przy unijnym wsparciu, w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa” z 2019 roku.

Realizację tego ambitnego, naukowego projektu promuje przygotowany specjalnie na tę okazję film popularnonaukowy. To kilkunastominutowa opowieść, która przybliża założenia całego pomysłu i sposób jego realizacji. Film jest ogólnodostępny i można obejrzeć go w serwisie YouTube.

Źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/wiecej-cyfrowej-wiedzy-o-baltyku,563413?fbclid=IwAR3-M2zzFui4HQsxO3ai-AEMhPqrLEwWM17KwgtuDSk9oSVBi7XJBLmWkaU

Fot.: kadr z filmu promocyjnego eCUDO / YouTube

Zobacz podobne

W Porcie Gdańsk trwa załadunek kęsów stalowych na statek Chipol Boan

BS

Dzięki budowie CPK Polska straci cechę prowincjonalności

BS

Pierwszy polski dziesięciotysięcznik m/s „Marceli Nowotko” przekazany do eksploatacji

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie