Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Polska Morska TV

Morscy górnicy naftowi

Jedyni w Polsce morscy górnicy naftowi pracują na platformach LOTOS Petrobaltic. Stoją one na pełnym morzu, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od wybrzeża Bałtyku. Chcecie zobaczyc jak wykonywane są podmorskie wiercenia?

Niesprzyjająca pogoda, nieprzewidywalny żywioł i izolacja – takie są realia pracy na morskiej platformie wydobywającej ropę i gaz z dna Bałtyku.

Platforma wiertnicza to specjalna, najczęściej pływająca, stalowa lub żelbetowa konstrukcja. Odwierty wykonywane są pod dnem akwenów przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Sprzęt zgromadzony na platformie służy do eksploracji, wydobywania, przetwarzania oraz składowania minerałów, które zostają wydobyte.

Platformy wiertnicze, w odróżnieniu od platform wydobywczych, sporadycznie są wykorzystywane do eksploatacji podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Można wyróżnić kilka podstawowych typów platform wiertniczych: fixed (stałe), submersible (zanurzalne) i semi-submersible (półzanurzalne), jack-ups (jednostki samopodnośne) oraz drillships (statki wiertnicze). Podmorską eksploatację złóż ropy naftowej prowadzi ponad 40 państw świata, a gazu ziemnego – 35. Wiercenia przeprowadza się na coraz większych głębokościach. W Polsce jest eksploatowane jedno podmorskie złoże ropy naftowej, które znajduje się na północ od Przylądka Rozewie. Rozpoznawalnym w Polsce przedsiębiorstwem zajmującym się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego jest Lotos Petrobaltic S.A.

Wchodząca w skład Grupy Lotos spółka Lotos Petrobaltic to jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego oraz kompleksową obsługą logistyczną offshore, obsługą badań morza oraz zarządzaniem flotą.

źrodło Lotos, media/ fot./mat. filmowy Lotos Petrobaltic

Zobacz podobne

211 ładunek odebrany w gazoporcie w Świnoujściu

BS

Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki w Kotlinie Kłodzkiej oddany do użytku

BS

„Statki widma”, uzbrojeni żołnierze, wyłączone transpondery. Kreml szykuje sabotaż?

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie