Polski Portal Morski
Aktualności

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe

Ideę wskrzeszenia tradycji stoczniowych w regionie słupskim chce wspólnie realizować pięć instytucji z Pomorza Środkowego. Dwie szkoły, dwa samorządy oraz firma MARKOS podpisały dziś (1.03) list intencyjny w tej sprawie. Podpisy pod dokumentem o współpracy złożyli Prezes Zarządu MARKOS Sp. z o.o. Cezary Koseski, Starosta Słupski Paweł Lisowski, Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski oraz dyrektorzy Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

Najważniejszą osią podejmowanych przez strony działań będzie organizacja praktycznej nauki zawodu technik mechanik, technik programista i technik mechatronik w ramach kooperacji szkół z MARKOS sp. z o.o. Współpraca będzie uwzględniać również działania mające na celu promocję wspomnianych kierunków kształcenia wśród uczniów ostatnich klas szkół podstawowych na terenie Miasta Ustka.

– Naszym nadrzędnym celem jest troska o rozwój zawodowy młodego pokolenia, wskrzeszenie potencjału stoczniowego środkowego wybrzeża oraz stymulacja rynku pracy, czego efektem ma być rozwój całego regionu– przyznaje starosta Paweł Lisowski.

W praktyce firma MARKOS, jeden z największych pracodawców w regionie słupskim, chce pomóc absolwentom wspomnianych szkół w wejściu na rynek pracy z odpowiednim doświadczeniem praktycznym, sama pozostając otwarta na ambitne młode osoby chcące rozwijać swoje umiejętności w zakładzie w Głobinie.

– Dynamiczny rozwój firmy MARKOS wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z branż, które są spójne z profilem nauczania obydwu szkół. Decyzja o nawiązaniu współpracy jest więc czymś absolutnie naturalnym. Chcemy zaoferować młodym ludziom praktyczne doskonalenie umiejętności pod okiem wysokiej klasy specjalistów i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz parku maszynowego – podkreśla Cezary Koseski, Prezes Zarządu MARKOS Sp. z o.o.

Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz ustecki Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych kształcą łącznie kilkuset uczniów. Choć od dawna obydwie placówki podejmują szereg działań mających wzbogacić ofertę edukacyjną o tak cenny w obecnych czasach aspekt praktyczny, to na działania realizowane wspólnie z jednym z największych pracodawców w regionie słupskim patrzą z dużą nadzieją.

– Związki Ustki z przemysłem stoczniowym to nie tylko piękny fragment historii nadmorskiego miasta, ale także tradycje, które wciąż bliskie są dużej części lokalnej społeczności. Liczymy, że sygnał o współpracy naszej szkoły z firmą związaną z branżą stoczniową na nowo wznieci zainteresowanie tą gałęzią przemysłu, tym bardziej w obliczu realizowanych na Bałtyku działań offshore – zauważa Katarzyna Ozimek, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

– Perspektywa pracy i warunki zatrudnienia to jedno, ale dostrzegamy także korzyść w innej sferze. Nasi uczniowie będą mogli doświadczyć pracy w firmie o zasięgu ogólnoświatowym, w której poziom organizacji i sposób funkcjonowania jest na bardzo wysokim poziomie – przyznaje Iwona Wojtkiewicz, dyrektor ZSA w Słupsku, największej szkoły średniej w powiecie.

Według założeń pierwsza grupa uczniów ma rozpocząć praktyczną naukę zawodu w MARKOS już w maju tego roku.

Praktykanci zasilą szeregi firmy MARKOS liczącej obecnie ponad tysiąc pracowników, której zakład zajmuje obecnie powierzchnię ok. 10 ha.

Źródło: MARKOS Fot.: PAP

Zobacz podobne

Włochy/ Ponad 1700 migrantów przybyło w czwartek na Lampedusę, ośrodek całkowicie przepełniony

KM

50 rocznica powstania 3.Flotylli Okrętów

BS

Prezydent Duda: W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne głównym tematem dla Inicjatywy Trójmorza

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie