Polski Portal Morski
Aktualności

Jezioro Jamno – na jakim etapie są prace przy inwestycji?

W związku z dużą ilością zapytań prasowych na jakim etapie są prace przy przygtowaniu wariantu naprawczego i docelowego Jeziora Jamno Wody Polskie informują, że inwestycja cały czas postępuje – zarówno pod kątem planowania przebudowy jak i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń.

Przed Ministrem Infrastruktury procedowane jest pozwolenie wodnoprawne, które swoim zakresem obejmuje przebudowę wrót sztormowych w tzw. „wariancie tymczasowym” tj. zapewnienia sterowności wrotom przeciwsztormowym poprzez m.in. montaż zasuw dwudzielnych. Pozwolenie wodnoprawne jest składową do wniosku złożonego w dniu 19.12.2020r. o wydanie pozwolenia na budowę złożonego przez PGW Wody Polskie do Wojewody Zachodniopomorskiego. Jednocześnie w dniu 27.07.2021r. Wody Polskie uzyskały decyzją Burmistrz Mielna decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie robót budowlanych. Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję z dnia 27.01.2022r. o uzgodnieniu warunków prowadzenia działań naprawczych w obrębie jeziora Jamno, która co do postanowień zgodna jest z działaniami planowanymi przez Wody Polskie.

Jednocześnie przedmiotem procedowania jest również wariant docelowy zawierający w swoim zakresie przeprawę dla jednostek pływających w formie śluzy. W tym celu dniu 23.12.2021r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w ramach rozeznania cenowego rynku, zwróciło się do jednostek projektowych z prośbą o podanie całkowitych szacunkowych kosztów wykonania usługi polegającej na wykonaniu pełnej dokumentacji projektowej przebudowy wrót sztormowych dla rozwiązań docelowych dla zadania pn.: „Przebudowa węzła wodnego na Kanale Jamneńskim – rozwiązanie docelowe”.

PGW WP przystąpiło również do przygotowania kolejnej inwestycji, która będzie miała wpływ na poprawę jakości wody w Jeziorze Jamno Małe. W związku z tym, iż wymiana i odświeżanie wody w Jamnie jest utrudniona, a do zjawiska tego w chwili obecnej dochodzi jedynie tylko za pośrednictwem naturalnej przetoki jakim jest Kanał Jamneński – zlecono wykonanie wielowariantowej koncepcji zasilania zachodniej części Jeziora Jamno wodami morskimi. Przedmiotem zamówienia była koncepcja techniczno-kosztowa zasilenia zachodniej części jeziora Jamno wodami morskimi kolektorem dosyłowym z morza Bałtyckiego, z wykorzystaniem istniejącej stacji pomp Mielno i rzeki Uniesta. Pierwszym krokiem w realizacji zadania jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W tym celu zlecono wykonanie karty informacyjnej przedsięwzięcia która stanowić będzie załącznik do wniosku do Burmistrz Mielna o wydanie stosownej decyzji. Opracowanie odebrano od wykonawcy w dniu 13.12.2021 r.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Premier: Baltic Pipe jest zakończeniem epoki zależności od gazu rosyjskiego

KM

Gazprom: Nord Stream 2 w gotowości do uruchomienia

KM

Kołobrzeskie molo pęka w szwach

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie