Polski Portal Morski
Aktualności

Jezioro Jamno – na jakim etapie są prace przy inwestycji?

W związku z dużą ilością zapytań prasowych na jakim etapie są prace przy przygtowaniu wariantu naprawczego i docelowego Jeziora Jamno Wody Polskie informują, że inwestycja cały czas postępuje – zarówno pod kątem planowania przebudowy jak i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń.

Przed Ministrem Infrastruktury procedowane jest pozwolenie wodnoprawne, które swoim zakresem obejmuje przebudowę wrót sztormowych w tzw. „wariancie tymczasowym” tj. zapewnienia sterowności wrotom przeciwsztormowym poprzez m.in. montaż zasuw dwudzielnych. Pozwolenie wodnoprawne jest składową do wniosku złożonego w dniu 19.12.2020r. o wydanie pozwolenia na budowę złożonego przez PGW Wody Polskie do Wojewody Zachodniopomorskiego. Jednocześnie w dniu 27.07.2021r. Wody Polskie uzyskały decyzją Burmistrz Mielna decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie robót budowlanych. Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję z dnia 27.01.2022r. o uzgodnieniu warunków prowadzenia działań naprawczych w obrębie jeziora Jamno, która co do postanowień zgodna jest z działaniami planowanymi przez Wody Polskie.

Jednocześnie przedmiotem procedowania jest również wariant docelowy zawierający w swoim zakresie przeprawę dla jednostek pływających w formie śluzy. W tym celu dniu 23.12.2021r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w ramach rozeznania cenowego rynku, zwróciło się do jednostek projektowych z prośbą o podanie całkowitych szacunkowych kosztów wykonania usługi polegającej na wykonaniu pełnej dokumentacji projektowej przebudowy wrót sztormowych dla rozwiązań docelowych dla zadania pn.: „Przebudowa węzła wodnego na Kanale Jamneńskim – rozwiązanie docelowe”.

PGW WP przystąpiło również do przygotowania kolejnej inwestycji, która będzie miała wpływ na poprawę jakości wody w Jeziorze Jamno Małe. W związku z tym, iż wymiana i odświeżanie wody w Jamnie jest utrudniona, a do zjawiska tego w chwili obecnej dochodzi jedynie tylko za pośrednictwem naturalnej przetoki jakim jest Kanał Jamneński – zlecono wykonanie wielowariantowej koncepcji zasilania zachodniej części Jeziora Jamno wodami morskimi. Przedmiotem zamówienia była koncepcja techniczno-kosztowa zasilenia zachodniej części jeziora Jamno wodami morskimi kolektorem dosyłowym z morza Bałtyckiego, z wykorzystaniem istniejącej stacji pomp Mielno i rzeki Uniesta. Pierwszym krokiem w realizacji zadania jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W tym celu zlecono wykonanie karty informacyjnej przedsięwzięcia która stanowić będzie załącznik do wniosku do Burmistrz Mielna o wydanie stosownej decyzji. Opracowanie odebrano od wykonawcy w dniu 13.12.2021 r.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Polska Morska to Polska która będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie

BS

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

BS

Kolejny tankowiec z irańską ropą dla Libanu, łamiąc sankcje, przybył do syryjskiego portu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie