Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Czy Świnoujście może stać się światowym hubem gazowym? Za nami kolejna 154. dostawa LNG do Terminalu w Świnouśjciu.

Nie tak dawno bo 28.02 przybyła dostawa LNG z USA dla Ukrainy, a kolejny gazowiec z surowcem dla Polski w czwartek wszedł do portu. Świnoujście światowym hubem gazowym – taki był plan i teraz staje się on faktem.

Dywersyfikacja źródeł dostaw gazu to jeden z priorytetów Prawa i Sprawiedliwości. Już w 2008 roku w Międzyzdrojach prezydent Lech Kaczyński mówił:

– Gazoport jest nam potrzebny ze względów strategicznych. Mam nadzieję, że powstanie bardzo szybko – mówił prezydent Kaczyński.

Gazowiec, którzy przypłynął z surowcem dla Ukrainy, wraca już do Stanów Zjednoczonych. Z kolei w czwartek rano do portu weszła jednostka z LNG z Kataru. Niebawem ruch tu będzie większy, bo kończy się budowa trzeciego zbiornika na gaz. Za moment przez Baltic Pipe do Polski gaz popłynie też ze Skandynawii.

Wszystko po to, aby uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji – mówił w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki.

– Pamiętam taki dowcip, jak polscy siatkarze bili radzieckich, to dostawaliśmy wtedy taką depeszę gratulacyjną: „Gratulacje STOP Gaz STOP”. Teraz ta anegdota będzie mogła przejść do historii – mówił premier.

Teraz wielki problem mają Niemcy, bo od lat kupowali gaz od Rosji, nie myśląc o dywersyfikacji. Teraz Rosjanie fundują niedobór dostaw Niemcom, aby uderzyć w ich gospodarkę. Tym samym, jak poinformował niemiecki minister gospodarki Robert Habeck, rozważane jest m.in. uruchomienie elektrowni węglowych.

Źródło: Radio Szczecin, PGNiG Fot.: Aukevisser

Zobacz podobne

Dar Pomorza – pierwszy rejs legendy polskiej marynarki

BS

MKiŚ i MRiRW: miliard złotych na OZE na terenach wiejskich z programu „Energia dla wsi”

JK

Wakacyjny sezon 2021 na gdyńskich kąpieliskach zakończony

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie