Polski Portal Morski
Aktualności

Celnicy zajęli jachty należące rosyjskich oligarchów

Francuscy celnicy w miejscowości La Ciotat zajęli jacht rosyjskiego oligarchy, szefa koncernu Rosnieft Igora Sieczyna – poinformował w czwartek minister finansów Francji Bruno Le Maire. Według magazynu „Forbes” podobnego przejęcia dokonały tego dnia służby celne w Niemczech, które zatrzymały jacht zbliżonego do Kremla miliardera Aliszera Usmanowa.

„Jacht należący do rosyjskiego oligarchy został zatrzymany. Dziękuję francuskim celnikom za stosowanie się do (nowych) unijnych sankcji przeciw najbliższemu otoczeniu władz Kremla” – napisał Le Maire na portalu społecznościowym. 

Do zajęcia 88-metrowego jachtu Amore Vero doszło, gdy jednostka chciała opuścić port – przekazało ministerstwo finansów w komunikacie prasowym. 

Sieczyn jest bliskim współpracownikiem prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Z kilei jak informuje „Forbes”, Aliszer Usmanow otrzymał zakaz wjazdu na terytorium UE. Zamrożony został również jego majątek. Niemiecki rząd wyegzekwował decyzję UE i zajął jacht, który od kilku miesięcy znajdował się w jednej z hamburskich stoczni.

Według rankingu „Forbesa” Usmanow był przed dekadą najbogatszym Rosjaninem. Dziś jego majątek jest szacowany na niecałe 18 mld dol. Jacht Dilbar należał do niego od 2016 r. Jednostka ma długość 156 m, waży niemal 16 tys. ton, a jego wartość to ok. 600 mln dol. Na co dzień obsługuje go prawie 100-osobowa załoga.

Źródło: TVP Info, Media Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Pierwsze po wojnie rudowęglowce ze Stoczni Gdańskiej

BS

Andrzej Adamczyk: pandemia nie spowolniła rozwoju transportu intermodalnego

AB

Wirtualna wycieczka do wnętrza statku dzięki aplikacji

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie