Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG odrzucił roszczenia Gazpromu w związku z wezwaniem na arbitraż dot. EuRoPol Gazu

W środę PGNiG odrzucił wszystkie roszczenia Gazpromu ze względów merytorycznych i proceduralnych w związku z wezwaniem na arbitraż dot. EuRoPol Gazu – poinformowała w komunikacie gazowa spółka.

„Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 6/2022 z dnia 2 lutego 2022 r. informującego o otrzymaniu przez PGNiG wezwania PJSC Gazprom +Gazprom+ na arbitraż dotyczący spółki EuRoPol GAZ, informuje, że w dniu 2 marca 2022 r. spółka złożyła odpowiedź na wezwanie Gazpromu, w której odrzuciła wszystkie roszczenia Gazpromu ze względów merytorycznych i proceduralnych” – przekazał PGNiG w środowym komunikacie.

Na początku lutego Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż dotyczący wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gazu oraz ws. naruszenia przysługujących mu praw, wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego w EuRoPol Gazie. Według PGNiG żądania Gazpromu są bezzasadne.

Drugim pozwanym w wezwaniu Gazpromu jest EuRoPol Gaz. Spółka ta jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. PGNiG zaznaczyło, że posiada, bezpośrednio i pośrednio, poprzez spółkę zależną Gas-Trading, 51,18 proc. akcji w kapitale zakładowym EuRoPol Gazu, a 48,82 proc. akcji należy do Gazpromu. Skumulowany zysk EuRoPol Gazu z lat ubiegłych, możliwy do przeznaczenia na poczet dywidend dla akcjonariuszy, wynosi 1,74 mld zł.

Zgodnie z informacją polskiej spółki, wezwanie Gazpromu dotyczy domniemanego naruszenia praw rosyjskiego koncernu jako akcjonariusza do otrzymania dywidend z zysków EuRoPol Gazu. Drugi punkt dotyczy domniemanego naruszenia praw wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego przysługujących Gazpromowi oraz członkom zarządu EuRoPol Gazu powoływanym przez Gazprom.

PGNiG wykonuje prawa i obowiązki akcjonariusza EuRoPol Gaz zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, natomiast decyzje dotyczące podziału zysku netto za dany rok obrotowy podejmuje Walne Zgromadzenie EuRoPol Gazu – tłumaczyła spółka.

PGNiG podkreśliło też, że podejmie stosowane kroki prawne, aby wykazać bezzasadność żądań Gazpromu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka giełdowa, zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. 

źródło PAP/ fot. PGNiG

Zobacz podobne

Wojna na Ukrainie przemodelowała portową logistykę w Polsce

BS

 Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu 

AB

W Chinach zwodowano największy na świecie kontenerowiec

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie