Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Czy wszystkie porty w Europie będą zamknięte dla rosyjskich statków ? Postulat Marka Gróbarczyka

W poniedziałek podczas posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej, Polska będzie postulować o rozszerzenie sankcji o zakaz zawijania do wszystkich portów w Unii dla statków pływających pod rosyjską banderą! – poinformował na swoim tweeterze Marek Gróbarczyk.

Kraje Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie zakazu zawijania rosyjskich statków do ich portów. Zrobiły to już władze Wielkiej Brytanii, a Kanada to zapowiedziała.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE omawiali taki zakaz 27 lutego. „Dania działa aktywnie, aby UE podjęła wspólną decyzję o zamknięciu swych portów dla rosyjskich statków. Postanowiliśmy już zamknąć duński obszar powietrzny dla rosyjskich samolotów. Jednocześnie szukamy nowych inicjatyw we współpracy z naszymi europejskimi partnerami”- poinformował duński MSZ 

Władze brytyjskie wprowadziły taki zakaz od 1 marca dla wszystkich jednostek zarejestrowanych w Rosji albo pływających pod flagą tego kraju, należące do Rosji, działające w jej imieniu albo wynajęte. Pierwszym zawróconym był NS „Champion” pod flagą Wysp Marshalla, używany przez rosyjskiego armatora Sovcomflot. Płynął do Danii z ropą naftową. Dwoma następnymi były gazowce „La Perouse” z Wysp Marshalla używany przez Sovcomflot i „Christophe de Margerie” pod flagą Cypru używany przez Yamal, płynące do francuskiego terminala w Montoir — wynika z danych firmy śledzenia rejsów Eikon.

Kanadyjski minister transportu, Omar Alghabra poinformował, że jego kraj postanowił zamknąć w tym tygodniu swe porty dla rosyjskich statków. Ottawa przyjęła wcześniej inne sankcje wobec Rosji. — Rosja musi ponieść odpowiedzialność za inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy kroki, aby zamknąć kanadyjskie wody i porty dla statków należących do Rosji albo zarejestrowanych u niej. Będziemy nadal działać w popieraniu Ukrainy — powiedział. Wprawdzie liczba takich wizyt statków jest mała, ale decyzja będzie mieć wpływ, jeśli inne kraje zrobią to samo — dodał.

źródło TT/ http://www.rp.pl / fot.Shutterstock


Zobacz podobne

Grupa Azoty analizuje, czy produkować u siebie zielony amoniak

BS

Wiceminister Witkowski: budowa drogi wodnej przez Mierzeję przebiega bez opóźnień

BS

Pewne miejsce żeglarstwa wśród sportów olimpijskich

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie