Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Nad Regą pojawiły się nowe zasadzenia. To efekt działań inwestycyjnych w ramach programu Life+

Odpowiedzialna gospodarka wodami zakłada regularną inwentaryzacje drzew, które rosną w ich okolicy oraz na skarpach. Chore drzewa mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ich drożności oraz struktury np. wałów przeciwpowodziowych. Zdrowe i zadbane drzewa to nie tylko piękny element krajobrazu, ale i szansa na obniżanie temperatury wody i zwiększanie bioróżnorodności rzek. W ramach programu Life+Rega prowadzono szereg działań inwestycyjnych, których finalnym efektem jest wzbogacenie stanu zieleni nad Regą.

Drzewa nad rzeką – zalet mnóstwo

Ochrona rzek przed zanieczyszczaniami to jedno z zadań Wód Polskich. To jest zadanie wieloaspektowe, ze względu na różne rodzaje zanieczyszczeń. Poczynając od zwykłych śmieci, poprzez ścieki gospodarcze i przemysłowe, na zanieczyszczeniach z produkcji rolnej kończąc. Każdy rodzaj zanieczyszczeń wymaga osobnego spojrzenia i odpowiednich działań. Akcje sprzątania rzek wraz z ograniczaniem dopływu zanieczyszczeń do wód są prowadzone już od wielu lat i dają dobre efekty.

      W wyniku prowadzonej przez człowieka gospodarki, brzegi rzek, dawniej naturalnie porośnięte gęstymi zaroślami i wysokimi drzewami, zmieniają swój charakter. Z różnych powodów roślinność ta bardzo często jest usuwana – głównie pod inwestycje, by poprawić dostęp do wody lub zwiększyć powierzchnię upraw, a czasem z powodów bezpieczeństwa. Zdarza się także, że drzewa są usuwane, by zwiększyć przepływ rzeki i odsłonić jej koryto.

Zazieleniło się nad Regą. Nowych drzew zasadziliśmy więcej, niż wycięto na potrzeby inwestycyjne 

     Co się stanie gdy usuniemy drzewa? Odsłonimy całkowicie koryto rzeki, a woda w niej płynąca na wielu kilometrach będzie nagrzewana przez promienie słoneczne. Spowoduje to wzrost jej temperatury. Badania naukowe pokazują że jest to zazwyczaj przedział od 1 do 3 stopni Celsjusza. W przypadku zbiorników (np. zaporowych) woda może się nagrzewać nawet bardziej. Wzrost średniej temperatury wody niestety prowadzi do negatywnych zjawisk. Wpływa bezpośrednio na zawartość składników chemicznych w wodzie, nasycenie tlenem oraz podatność na rozwój glonów i tzw. „kwitnienie wody”, szczególnie stojącej lub o wolnym przepływie. To z kolei oddziałuje na ryby i inne organizmy, które mogą mieć trudności z przetrwaniem, gdyż każdy gatunek preferuje konkretne warunki bytowania i rozrodu. Może to doprowadzić do zmian populacyjnych – niektóre gatunki będą znikać z cieków lub ich odcinków, a na ich miejsce pojawią się inne.

     W jaki sposób można walczyć z tym zjawiskiem? Jest to stosunkowo proste, choć wymaga działań długotrwałych i skutecznych w przypadku jeżeli są one prowadzone na obszarze całej zlewni rzeki. Przed wycięciem każdego drzewa zastanówmy się kilka razy – czy jest to konieczne i na pewno niezbędne? Jeśli nie da się tego uniknąć albo drzewa i inna roślinność zostały już usunięte, rozwiązaniem jest prowadzenie nasadzeń kompensacyjnych, czyli wyrównywanie strat. W miejsce drzew wyciętych sadzone są w innym miejscu nowe. Lokalizacje wybiera się tak, aby dawały największe szanse, że sadzonki się przyjmą oraz będą efektywnie oddziaływały na rzekę.

      W trakcie realizacji programu LIFE+ Rega – budowa niebieskiego korytarza ekologicznego rzeki Regi i jej dopływów, współfinansowanego ze środków KE i NFOŚiGW, wykonane zostały łącznie 23 przepławki. W uzgodnieniu z organizacjami ekologicznymi oraz dbającymi o Regę, wytypowano miejsca nad brzegami rzeki, w których przeprowadzono nasadzenia kompensacyjne. Zgodnie z zasadami wykonywania takich działań, drzew posadzono więcej niż wycięto. Do zakończenia Projektu LIFE+ Rega planowane jest wykonanie ponownych  nasadzeń w wielu miejscach. Zależy nam na tym, by ekosystem fauny i flory bogaty był nie tylko w wodzie, ale i jej bezpośrednich okolicach.

Źródło: Wody Polskie Fot.: Wikipedia

Zobacz podobne

Umowa w ramach projektu poprawy infrastruktury w małych portach podpisana!

Autor

W Porcie Gdynia przeładowuje się wszystko

BS

„Spotkajmy się w strefie innowacji w UMG”- II Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie