Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Masowiec MS Drawsko

MS Drawsko jest jeziorowcem Polskiej Żeglugi Morskiej. Przyjrzyjmy mu się bliżej…

W latach 2010–2011 PŻM wprowadziła do służby statki zbudowane w całości w chińskich stoczniach, są to cztery tzw. jeziorowce typu Miedwie  MS Miedwie, MS Resko, MS Wicko i właśnie MS Drawsko. Statki te mają nośność 30 000 ton i pochodzą ze stoczni Mingde i Xingang w Tiencinie. Statek Drawsko pływa obeccnie pod banderą Bahamów.

Masowce z nazwami naszych jezior pływają po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Na początku 2012r. do eksploatacji wszedł m/s „Mamry”, ostatni z serii „jeziorowców” zamówionych przez Polską Żeglugę Morską w stoczni Mingde w miejscowości Nantong w Chinach. Seria liczy osiem statków, a składają się na nią również jednostki noszące nazwy jezior leżących na Pojezierzu Drawskim: M/s Drawsko i M/s Lubie.

Wszystkie są specjalnie przystosowane do pokonywania wąskich śluz i kanałów Wielkich Jezior Amerykańskich. Każdy ze statków ma 189,6 m długości i 23,6 m szerokości, przy zanurzeniu 10,1 m. Jednorazowo przewozić mogą około 30 tys. ton ładunku. Mogą pływać po oceanach, choć ze względu na zastosowanie, określa się je mianem „jeziorowców”.

W maju 2020 roku MS Drawsko gościł w Porcie Gdańsk.Zacumował przy Nabrzeżu Obrońców Poczty Polskiej, które było obsługiwane przez Przedsiębiorstwo Przeładunkowo-Usługowe Siark-Port. Masowiec przypłynął wtedy z ładunkiem 27,5 tys. ton granulowanej siarki.

źródło Port Gdańsk, Wikipedia, media / fot. Vessel Finder/ mat. filmowy Port Gdańsk

Zobacz podobne

Mamy 100 proc. gazu w magazynach

BS

Potężna inwestycja w modernizację polskiej floty Marynarki Wojennej

AB

MAP: będzie możliwość wypłaty pożyczek z KPO na budowę offshore wind

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie