Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Gdańska Stocznia Remontowa zerwała kontrakty z Rosjanami

Gdańska Stocznia Remontowa zrezygnowała z wykonania remontów statków, należących do rosyjskich armatorów. Anulowała jeden już podpisany kontrakt i zerwała negocjacje w sprawie dwóch kolejnych remontów.

Stocznia nie podała, co to były za jednostki, ani jaki zakres prac miał być wykonany.

– Nie ma to teraz znaczenia. Zarząd zdecydował, że w obecnej sytuacji nie można było postąpić inaczej – powiedział nam Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji w Remontowa Holding.

Statki te nie wpłynęły do stoczni. W Gdańskiej Stoczni Remontowa stoją dwa rosyjskie statki, których remont zakończył się jeszcze przed inwazją. Armatorzy chcieli zlecić na nich wykonanie dodatkowych prac, ale Stocznia odmówiła. Jednostki te nie należą do podmiotów objętych sankcjami. W najbliższych dniach mają opuścić Remontową.

Z kolei we wtorek 8 marca poinformowano, że Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” w Szczecinie zatrzymała statek należący do rosyjskiego armatora. Chodzi o jednostkę Novodvinsk, która wpłynęła do stoczni 18 stycznia z uszkodzonym kadłubem po tym, jak utknęła na mieliźnie na Zalewie Szczecińskim.

– MSR Gryfia zgodnie z postanowieniami kontraktowymi podjęła decyzję o zatrzymaniu rosyjskiego statku, równocześnie oświadczamy, że w tym przypadku od samego początku byliśmy i jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi służbami, które dbają o bezpieczeństwo państwa – poinformował Krzysztof Zaremba, prezes zarządu MSR „Gryfia” .

Okazuje się, że od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szczecińska stocznia remontowa nie przyjmuje nowych kontraktów na remont rosyjskich jednostek. Jak podało Radio Szczecin, „Gryfia” kilka dni temu nie zgodziła się na naprawę statku Akademik Primakov.

Kilka dni temu z apelem, a właściwie z prośbą do zarządów zakładów z branży morskiej, wystąpił Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej.

– Solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy, pracownikami ukraińskich przedsiębiorstw, którzy zostali dotknięci skutkami bezprecedensowej agresji. Szczególne wyrazy naszej solidarności kierujemy do pracowników zatrudnionych w firmach gospodarki morskiej. Jednocześnie prosimy prezesów i zarządy polskich firm związanych z gospodarka morską do natychmiastowej i zdecydowanej reakcji w postaci zerwania jakichkolwiek kontraktów na wszelkie budowy, remonty czy obsługę statków morskich i rzecznych należących, nawet w najmniejszym stopniu do Federacji Rosyjskiej. Tylko jedność państw i społeczeństw Europy może skutecznie przeciwstawić się temu aktowi przemocy godzącemu w podstawowe wartości Europy i całego cywilizowanego świata – napisał Adam Liszczewski, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej.

Źródło: https://biznes.trojmiasto.pl/Gdanska-Stocznia-Remontowa-zerwala-kontrakty-z-Rosjanami-n164995.html

Fot.: Gdańska Stocznia RemontowaZobacz podobne

Bezemisyjny samochodowiec we flocie Höegh Autoliners w 2023 roku?

AB

PKN Orlen przeznaczy do 2,5 mld zł na elektrociepłownię gazową w Gdańsku

KM

Świnoujście. Terminal będzie obsługiwał do 2 mln kontenerów rocznie!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie