Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

W świnoujskim terminalu gazu coraz więcej. Kolejna dostawa za nami

Wczoraj pisaliśmy o kolejnej dostawie do Terminalu LNG w Świnoujściu. Dziś możemy przyjrzeć się z bliska jak olbrzymi metanowiec GASLOG GLADSTONE z pomocą FAIRPLAY XVIII zacumował przy terminalu.

W terminalu LNG w Świnoujściu w ostatnim czasie przeładunki gazu skroplonego wzrosły o jedną czwartą.

W tym miesiącu spodziewanych jest rekordowo dużo gazowców, które zawiną do terminalu – potwierdza Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– W marcu do gazoportu LNG w Świnoujściu awizowane są cztery gazowce. To o jeden gazowiec więcej, niż w marcu 2021. Jeżeli sobie porównamy styczeń-luty 2021 do stycznia-lutego 2022 to paliwa LNG mamy na terminalu o 23 proc. więcej – wyliczała Monika Woźniak-Lewandowska.

Decyzja o rozbudowie gazoportu i zwiększeniu jego zdolności przeładunkowych była dobra – podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości, Leszek Dobrzyński.

– To bardzo dobra informacja; to znak, że gazoport z jednej strony jest potrzebny, z drugiej, że się rozwija. To oczywiście oznaka, że nasze bezpieczeństwo gazowe – też dzięki gazoportowi – jest zapewnione. Ale też trzeba wiedzieć, że dzięki gazoportowi płynie gaz na Ukrainę, a także do innych państw. Że, po prostu, stajemy się eksporterem tego gazu – dodał poseł Dobrzyński.

W ubiegłym roku przeładowano w terminalu prawie 3 miliony ton gazu skroplonego.

źródło Radio Szczecin/Fot./ mat. filmowy Zawodowy Związek Pilotów Motrskich

Zobacz podobne

GAZ-SYSTEM: powstała Rada Naukowa

PL

Dziś uroczyste otwarcie gazociągu łączącego Polskę z Litwą

BS

MRiRW: stopień zanieczyszczenia wód azotanami uległ poprawie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie