Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Porty

Polimery Police ukończone w 85 proc.

Na terenie inwestycji Polimery Police jest zamontowanych ponad sto urządzeń, rzeczowe zaawansowanie projektu to 85 proc. – powiedział PAP prezes spółki Polyolefins Andrzej Niewiński. Uruchomienie kompleksu powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

„Rzeczowe zaawansowanie projektu osiągnęło poziom 85 proc., a ta najważniejsza faza, faza konstrukcyjna, przekroczyła 75 proc. To bardzo dobre wyniki, szczególnie że przeszliśmy przez bardzo trudny okres pandemiczny, w którym prace były kontynuowane w sposób ciągły i bardzo profesjonalny przez wykonawców” – powiedział PAP prezes zarządu spółki Grupa Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.

Dodał, że na terenie inwestycji jest zamontowanych obecnie ponad 100 urządzeń, a największe wyzwania stanowią prace związane z orurowaniem i okablowaniem.

„W zakresie orurowania podziemnego położonych zostało 80 proc. rur pod ziemią” – powiedział Niewiński. Wskazał, że w układaniu okablowania uzyskano „wyprzedzenie w stosunku do planu”.

Jak zaznaczył, zakończyła się jedna z trudniejszych operacji – posadowienie na dachu budynku granulacji ważącego kilkaset ton urządzenia product purge bin, służącego do oddzielania węglowodorów od proszku polipropylenowego. Do wykonania montażu potrzebne było korzystne okno pogodowe z odpowiednio niską siłą wiatru.

W styczniu br. spółka Polyolefins podpisała aneks nr 3 do umowy z generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Hyundai. Zwiększono wynagrodzenie wykonawcy o 72,48 mln euro i wydłużono harmonogram o 6 miesięcy.

Niewiński podkreślił, że „spółka wykonała ogromną pracę”, ponieważ pierwotne roszczenia wykonawcy były „zdecydowanie wyższe” (ponad 140 mln euro). „Po długich negocjacjach udało się wypracować kompromisowe rozwiązanie z Hyundaiem” – powiedział.

„Pandemia odcisnęła się bardzo mocno na przebiegu procesów logistycznych. W pewnym momencie te główne połączenia logistyczne, ważne dla inwestycji, czyli Azja-Europa uległy ogromnym zakłóceniom. (…) Dostawy utknęły w portach na Dalekim Wschodzie, w bazach przeładunkowych i był problem z dostarczeniem ich na plac budowy” – wyjaśnił prezes spółki.

Dodał, że sytuacja pandemiczna, związane z nią regulacje prawne i obostrzenia wpłynęły też na mobilizację i możliwość przemieszczania się personelu niezbędnego do wykonania prac.

„W mojej ocenie ryzyko z obszaru dostaw jest obecnie zminimalizowane – dostawy na plac budowy związane z realizacją projektu przekroczyły 98 proc., więc tutaj nie mamy istotnych obaw” – wskazał Niewiński.

Jak zaznaczył, przy realizacji inwestycji pracuje obecnie ok. 3,8 tys. osób. Zgodnie z harmonogramem i postępem prac w najbliższym czasie konieczne będzie angażowanie pracowników o specjalistycznych kompetencjach, m.in. elektryków i automatyków.

Grupa Azoty Polyolefins S.A. rozpoczęła proces przygotowania do uruchomienia instalacji; jednym z jego etapów jest budowanie zespołu do obsługi instalacji po jej oddaniu do użytku. Jak stwierdził prezes Niewiński, dla specjalistów, m.in. operatorów urządzeń i aparatów chemicznych, automatyków, elektryków, informatyków, ale też handlowców, finansistów i logistyków praca w Polimerach Police – największej tego typu inwestycji w Europie Środkowej – „będzie bezcennym doświadczeniem”. Spółka prowadzi obecnie rekrutację do swoich zespołów zadaniowych.

Pytany, czy sytuacja związana z wojną na Ukrainie może mieć jakikolwiek wpływ na przebieg prac przy inwestycji Niewiński odpowiedział, że spółka na bieżąco monitoruje rynek surowców. „Na ten moment – biorąc pod uwagę zaawansowany stopień realizacji projektu – jest za wcześnie, aby jednoznacznie ocenić potencjalny wpływ sytuacji geopolitycznej na realizację projektu Polimery Police” – powiedział.

Na pytanie o to, kiedy można się spodziewać uruchomienia kompleksu odpowiedział, że faza gotowości do uruchomienia ma nastąpić na przełomie lutego i marca 2023 r. „W tym momencie pojawi się pierwsza produkcja z instalacji” – wyjaśnił.

Polimery Police to inwestycja realizowana przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. W zakres inwestycji wchodzi instalacja do odwodornienia propanu (PDH), instalacja do produkcji polipropylenu, zaplecze i infrastruktura logistyczna, terminal przeładunkowo-magazynowy (morski terminal gazowy).

źródło pap, fot. Grupa Azoty

Zobacz podobne

Kaczor Donald na morzu, czyli Disney kupił Global Dream od upadłej stoczni MV Werften

BS

Z Litwinami o wspólnych projektach transportowych

BS

Assenova: Wyrok TSUE ws. OPAL wymusi na Gazpromie nową umowę tranzytową z Ukrainą

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie