Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Obajtek: za 2-3 miesiące chcemy ogłosić z koncernem Sabic wspólne projekty w petrochemii

Za 2-3 miesiące chcemy ogłosi z koncernem Sabic, firmą kontrolowaną przez Saudi Aramco, wspólne projekty w petrochemii. Nie wykluczone, że ich lokalizacją będzie Gdańsk – poinformował w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, podkreślił w poniedziałek, że cały czas są prowadzone rozmowy z partnerami PKN Orlen w procesie przejęcia Grupy Lotos.

„Niedługo, za 2-3 miesiące będziemy ogłaszać wspólne projekty petrochemiczne, które będziemy realizować z firmą Sabic, kontrolowaną przez Saudi Aramco. Nie wykluczone, że ich lokalizacją będzie Gdańsk” – stwierdził Daniel Obajtek. Prezes PKN Orlen nie ujawnił, o jakie projekty chodzi.

Podkreślił, że przejęcie Lotosu ma dla Orlenu znaczenie biznesowe, ale także jest ważne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polsce.

Sabic jest największą firmą chemiczną na świecie. Jest jednym z wiodących producentów poliolefin i tworzyw konstrukcyjnych. Sabic zatrudnia 35 tysięcy pracowników, posiada biura w 50 krajach także w Polsce, fabryki w każdej części świata.

Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia decyzjami PKN Orlen, Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw. PKN Orlen w ten sposób realizuje warunki przejęcia Lotosu, postawione przez Komisję Europejską. Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

źródło PAP/ fot. Sabic

Zobacz podobne

USA/ CNN: wojskowi usunęli wrażliwe dane z drona przed rozbiciem go w Morzu Czarnym

BS

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym

BS

Odbyły się polsko-koreańskie rozmowy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie