Polski Portal Morski
Aktualności

Maersk pozbywa się udziałów w rosyjskich portach

Należąca do duńskiej grupy Maersk spółka APM Terminals poinformowała o zamiarze sprzedaży swoich udziałów w Global Ports, który jest operatorem rosyjskich terminali morskich.

APM Terminals kupił 37,5% akcji Global Ports w 2012 r. i wówczas była to największa inwestycja zagraniczna w rosyjskim sektorze infrastrukturalnym. Decyzja holenderskiej spółki należącej do duńskiego armatora była efektem wstąpienia Rosji do WHO, która sprawiła, że kraj ten zaczął być postrzegany jako stabilny i atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Inwazja na Ukrainę rozpoczęta ponad dwa tygodnie temu oraz jej reperkusje sprawiły, że zagraniczni inwestorzy opuszczają rosyjski rynek.

APM Terminals poinformował Global Ports Investments, że szuka nabywcy dla 30,75% udziałów w rosyjskiej spółce. — APM Terminals poinformowało dalej spółkę i zarząd, że będą nadal reprezentowani w Radzie Dyrektorów i wypełniać swoje zobowiązania wobec spółki do czasu dokonania takiej dezinwestycji — napisano w komunikacie.

Global Ports zarządza 6 terminalami w Rosji (m.in. w Petersburgu, Wostocznyj, Ustłudze) i dwoma fińskimi terminalami Multi-Link w Helskinkach i Kotka, gdzie rosyjska spółka z udziałem 25% tworzy joint venture z CMA. Obecnie głównymi udziałowcami w GP są APM Terminals i należąca do rosyjskiego oligarchy Siergieja Shishkareva firma Delo, które posiadają po 30,75% akcji spółki. Firma jest notowana na giełdzie w Londynie, a od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wartość jej papierów spadła o 80%. 

Maersk podobnie jak inni europejscy armatorzy CMA-CGM i Hapag Lloyd ogłosił wstrzymanie wysyłania swoich statków do portów w Rosji tuż po wybuchu wojny. 

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/03/14/maersk-pozbywa-sie-udzialow-w-rosyjskich-portach/

Fot.: FullAvanteNews

Zobacz podobne

Drugi statek ze zbożem płynie korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne

AZ

Filipiny/ USA uzyskają dostęp do baz wojskowych niedaleko Tajwanu i spornego morza

JK

Umowa na przebudowę Nabrzeża Indyjskiego w Porcie Gdynia podpisana

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie