Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty Ważne

W porcie w Krynicy Morskiej wykonano główny etap konstrukcji grodzy

Zasadniczy etap konstrukcji grodzy umożliwiającej prowadzenie prac poniżej lustra wody wykonano już w porcie w Krynicy Morskiej. Oprócz przedłużenia istniejącego pirsu pasażerskiego, wykonawca zabezpieczy też skarpę i wydłuży nabrzeże postojowe o 50 metrów – podała Grupa NDI.

Jak podał wykonawca w czwartek w komunikacie, grupa NDI od kilku miesięcy realizuje nowy projekt dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Inwestycja odbywa się w formule „Wybuduj” oraz „Zaprojektuj i wybuduj”.

„W ramach przedsięwzięcia mamy do zrealizowania pirs wykonany w konstrukcji grodzy ze ścianek szczelnych. Obecnie zainstalowaliśmy nie tylko wszystkie ścianki szczelne, a także kleszcze i ściągi. Można powiedzieć, że zasadniczy etap konstrukcji grodzy mamy za sobą. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia robót zasypowych” – powiedział cytowany w komunikacie Paweł Śpiewak, kierownik robót hydrotechnicznych z firmy NDI, generalnego wykonawcy prac.

Grodza to budowla stosowana w hydrotechnice; jej głównym zadaniem jest oddzielenie wykopu fundamentowego od otaczającej go wody.

Paweł Śpiewak dodał, że w najbliższych tygodniach realizowane będą roboty związane z zasypem grodzy oraz roboty czerpalne. W następnej kolejności do wykonania są roboty żelbetowe, a dalej – wszystkie roboty instalacyjne, wykończeniowe i związane z montażem wyposażenia nabrzeża.

Główna część tej inwestycji to przedłużenie istniejącego nabrzeża o 65,5 metrów w stronę Zalewu Wiślanego, czyli w kierunku południowo-wschodnim. Druga część inwestycji to wykonanie nowej części nabrzeża w kierunku do ulicy Gdańskiej. Jest to odcinek liczący ponad 140 metrów, w tym 50 metrów nabrzeża postojowego i ponad 90 m umocnienia brzegu. Dodatkowo stworzona zostanie nowa droga dojazdowa i parking. W ramach inwestycji zostaną także zagospodarowane tereny zielone.

Jak przekonuje główny inspektor ds. elbląskiej delegatury Urzędu Morskiego w Gdyni Wojciech Żurawski, dzięki tej inwestycji poprawi się sytuacja bazowania i postoju jednostek w porcie w Krynicy Morskiej. Duże jednostki pasażerskie zyskają ponad 120 metrów nowego nabrzeża, a jego wydłużenie zawęzi wejście do portu i go osłoni – przy wiatrach południowo-zachodnich falowanie będzie mniejsze. Ma to zwiększyć ruch żeglugowy i turystyczny.

Przewidziano też m.in. umocnienie wschodniego odcinka brzegu Basenu Północnego (o długości 91 metrów) i północnego brzegu Basenu Północnego. W planach jest też wybrukowanie prawie 200 m pobliskiej drogi wraz z nowym oświetleniem, budowa parkingu na 22 samochody.

Prace nad rozbudową portu mają zakończyć się w jeszcze w tym roku. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a koszt inwestycji wynosi 8 mln zł brutto. Znaczną część ma pokryć unijne dofinansowanie pochodzące ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

źródło PAP/ fot. namierzeje/ mat. filmowy Grupa NDI

Zobacz podobne

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

BS

Pierwsze cumowanie na nowym terminalu w Porcie Gdynia

BS

Bundeswehra wysyła samoloty bojowe i patrolowe w rejon morza Bałtyckiego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie