Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Dar Młodzieży po remoncie wyruszył w rejs!

Żaglowce wyruszają w drogę. W powietrzu czuć juz wiosnę ! Wczoraj pisaliśmy o Pogori, która wypłynęła na morze śródziemne. Dziś czytamy, że Dar Młodzieży również wyrusza w rejs.

Po dwumiesięcznym remoncie w Gdańskiej Stoczni Remontowa Dar Młodzieży powrócił do Gdyni. Nie zagrzał jednak długo miejsca przy nabrzeżu Pomorskim. Dziś, o godzinie 10.00 szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w pierwszy w tym roku rejs.

Dar Młodzieży trafił do Gdańskiej Stoczni Remontowej na początku stycznia br. Podczas dwumiesięcznego remontu pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków (PRS) wyremontowane zostało olinowanie wraz z takielunkiem oraz maszty i reje. Przy okazji zaleconego przez PRS remontu wymienionych elementów, w stoczni zajęto się także siłownią, przeprowadzając rutynowe przeglądy. Wykazały one, że należy wyremontować trzy silniki główne i agregat.

Pierwotnie Dar Młodzieży miał spędzić w stoczni miesiąc, ale ze względu na niekorzystne warunki pogodowe oraz szczególnie trudne prace na wysokościach, wymagające zachowania standardów bezpieczeństwa, remont wydłużył się do dwóch miesięcy.

Po powrocie na początku marca żaglowca do Gdyni zainstalowano w części statku zwanej „Plac Kaszubski” nowe szafki na odzież roboczą. Odnowiono też świetlicę załogową, w której pozostawiono niemal już zabytkowy, bo 40-letni, telefon do komunikacji wewnętrznej.

Tak wyrychtowany żaglowiec mógł dziś spokojnie wypłynąć w pierwszy tegoroczny rejs.

– W lipcu 2022 roku Dar Młodzieży obchodzi jubileusz 40-lecia swojej służby. Z tej okazji tegoroczny rejs szkoleniowy planowany był na dużą skalę – jego trasa miała prowadzić poprzez porty, w których funkcjonują zaprzyjaźnione szkoły morskie, między innymi Kadyks, Warnę, Konstantę, Odessę, Batumi czy Istambuł. Niestety, wojna na Ukrainie pokrzyżowała plany władz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – informuje dr Agnieszka Czarnecka, rzeczniczka prasowa UMG. – Dlatego szkolna fregata z uczniami Zespołu Szkół Morskich z Gdańska na pokładzie, wyruszyła w czwartek 17 marca br. z Gdyni do Antwerpii, gdzie zamustruje dodatkowo 95 studentów i instruktorów z tamtejszej Akademii Morskiej. Następnie planowany jest rejs do Kadyksu, podczas którego praktykanci i załoga spędzą święta wielkanocne na morzu. Powrót do Antwerpii planowany jest na 22 kwietnia. Kolejne grupy studentów wyruszą już do Hamburga, Rouen i Kolonii. Planowana jest również wizyta władz uczelni w Rostocku, pierwszym porcie, do którego zawinęła fregata po podniesieniu bandery w 1982 roku.

Uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia Daru Młodzieży odbędą się w czerwcu 2022 r. podczas Święta Szkoły. Wydany zostanie z tej okazji album o historii żaglowca, odbędzie się seminarium, będzie można również zdobyć okolicznościowe gadżety.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Rozbieranie maszyny TBM i „ślepego tunelu”

BS

ONZ: mamy nadzieje, że pierwszy statek ze zbożem wypłynie z Ukrainy w piątek

BS

Zakończenie rozbudowy wału przeciwpowodziowego rzeki Trześniówki

KM

1 komentarz

Nikola 24 czerwca 2022 at 11:46

Na temat Daru Pomorza znalazłam ostatnio ciekawy materiał https://cyfrowa.tvp.pl/video/morza-i-rzeki,w-cieniu-conrada,58349139 . Polecam go zobaczyć

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie