Polski Portal Morski
Aktualności Forum Ekspertów Ważne

Drony wylądowały w Szczecinie

Konferencja z cyklu Security Forum Szczecin, która odbyła się 17 marca w Szczecinie , po raz kolejny poświęcona była wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych – zarówno do celów militarnych, jak i cywilnych. Technologia związana z tymi systemami wciąż się rozwija, a drony są wyposażane w coraz większe możliwości. Szczeciński Hotel Park gościł ekspertów z różnych dziedzin, którzy mówili o nowościach w zastosowaniu  tego sprzętu. 

Gości powitał kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media, organizatora konferencji (we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej). Obecni byli m.in. posłowie PiS, zasiadający w sejmowej komisji obrony narodowej: Michał Jach, który objął patronat nad spotkaniem, Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka. 

W pierwszej części o wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych przez Wojska Obrony Terytorialnej do wspierania zarządzania sytuacją kryzysową mówił płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady WOT. Udział w konferencji wzięło udział ok. 50 osób , w tym przedstawiciele infrastruktury krytycznej , Sił Zbrojnych RP, ABW.  

 Drony potrzebne są m.in. do rekonesansu, czy też do transportu. Te, które znajdą się na wyposażeniu zachodniopomorskich „Terytorialsów” potrafią zabrać kilkukilogramowe ładunki. Ale, co ważne, polski przemysł jest też w stanie produkować uzbrojone bezzałogowce – takie jak najbardziej dziś popularne tureckie Bayraktary wykorzystywane przez ukraińską armię. – Kilka lat temu pokazywaliśmy jako Grupa WB uzbrojone bezzałogowce podobnej klasy. Miejmy nadzieję, że zainteresują decydentów i będą zamawiane dla sił zbrojnych – powiedział  Remigiusz Wilk z Grupy WB. Drony do zachodniopomorskich „Terytorialsów” trafią w przyszłym roku.

źródło mat.prasowy/ fot.Nobilis Media

Zobacz podobne

NBP uczcił 100. rocznicę Konstytucji marcowej

AB

Skandynawska równowaga na wyciągnięcie ręki

AB

Kyodo: ryby z łowiących nielegalnie statków mogą trafiać na stoły w Japonii

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie