Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Niemcy porozumiały się z Katarem ws. współpracy energetycznej

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck poinformował, że nasi zachodni sąsiedzi porozumieli się z Katarem w sprawie długoterminowej współpracy energetycznej.Na jego podstawie do Niemiec spływał będzie katarski gaz, który ma pomóc zastąpić surowiec rosyjski.

Do zawarcia umowy doszło podczas spotkania ministra Habecka z emirem Kataru Tamimem ibn Hamaden Al Sanim w Dosze. Przedstawiciele niemieckich przedsiębiorstw, którzy towarzyszyli ministrowi w podróży, rozpoczęli już negocjacje kontraktowe z firmami katarskimi. Umowa nie dotyczy tylko dostaw gazu, ale również rozwoju energii odnawialnej i sposobów na zwiększenie efektywności jej produkcji. Robert Habeck widzi również szanse na rozwój współpracy w dziedzinie technologii medycznej.

Obecnie 55 procent importowanego przez Niemcy gazu pochodzi z Rosji. Aby móc bezpośrednio importować LNG, Niemcy muszą zbudować gazoport. Jeden z nich może powstać w Brunsbüttel na wybrzeżu Morza Północnego.

Po wizycie w Katarze minister gospodarki Niemiec odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie w Abu Zabi będzie rozmawiał o eksporcie zielonego wodoru.

źródło Radio Szczecin/ fot. Shutterstock-

Zobacz podobne

Rozpoczął się Polboat Yachting Festival w Gdyni

KM

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

AZ

Port Gdańsk. Specjalistyczne zajęcia dla instruktorów

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie