Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Jacht Putina namierzony ?

Jacht Sheherezada przechodzi właśnie remont i konserwację u wybrzeży zachodnich Włoszech. Siły USA w ostatnich dniach dokładają wszelkich starań, aby namierzyć i zablokować kolejne jachty, domy i konta należące do rosyjskich oligarchów. Tym razem pod lupą śledczych znalazł się jacht zadokowany we Włoszech.

Podejrzewa się, że należy on do Władimira Putina. Pewność co do tego ma zespół antykorupcyjny Aleksieja Nawalnego, uwięzionego lidera rosyjskiej opozycji. Włochy zostały wezwane do zarekwirowania luksusowej morskiej limuzyny.

Jacht, wart 500 milionów funtów, jest zagadką. Nie wiadomo oficjalnie, kto jest właścicielem tak ekskluzywnej jednostki wodnej. Wiadomo, że jest strzeżony przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Jak donosi portal stuff.co, ludzie Nawalnego twierdzą, że to prywatna własność rosyjskiego dyktatora. Opublikowali dokumenty, które mają to potwierdzać.

Szeherezada pływa pod banderą Wysp Kajmanów, a firma zarządzająca jachtem – Bielor Assets Ltd. – jest zarejestrowana na Wyspach Marshalla. Własność jachtu została zamaskowana przez kilka spółek offshore. Mieszkańcy Marina di Carrara twierdzą, że słyszeli na pokładzie ludzi mówiących po rosyjsku. A włoska prasa przypomina, że Szeherezada to tytuł utworu rosyjskiego kompozytora, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Brytyjski kapitan, Guy Bennett-Pearce, zaprzeczył podejrzeniom jakoby Putin był właścicielem jachtu i zapewnił, że prezydent Rosji nigdy nie wszedł na jego pokład. Odmówił jednak podania nazwiska właściciela, podobnie jak firma Lurssen Group – budowniczy jachtu. Na stronie internetowej firma zapewnia swoim klientom całkowitą poufność. 

To nie jest zwykły jacht. 140-metrowa Szeherezada jest wyposażona w luksusowy basen z rozsuwanym dachem, który można zamienić w parkiet do tańca, dwa lądowiska dla helikopterów, spa, saunę i siłownię. Armatura w łazienkach jest pozłacana.

Szczegóły śledztwa opozycjonistów rosyjskich zostały opublikowane w internecie w poniedziałek. Aktywiści mają nadzieję, że ujawnione przez nich informacje pomogą w eskalowaniu sankcji wobec Rosji, a szczególnie uderzą w samego despotę z Kremla.

Współpracownicy Nawalnego w zeszłym roku zidentyfikowali ekstrawagancki pałac na wybrzeżu Morza Czarnego za 760 milionów funtów jako należący do Władimira Putina. Oficjalnie nie jest on właścicielem tej potężnej rezydencji wielkości dziesięciu księstw Monaco, ale historia fingowanych transakcji prowadzi ostatecznie do osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta.

źródło http://www.wiadomosci.wp.pl, media/ fot. Telegram / UNIAN

Zobacz podobne

Różne sposoby wykorzystania pary wodnej do napędu statków i okrętów

BS

Tunel pod Świną. Ostatnia prosta

KM

58 lat temu w Stoczni Szczecińskiej zwodowano drobnicowiec m/s „Henryk Jendza”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie