Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

157. dostawa skroplonego gazu dla PGNiG 

Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła dziewiąta w tym roku dostawa LNG. Metanowiec PAN EUROPE dostarczył do Polski z portu Bonny w Nigerii ok. 80 mln m3 skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji).

Bonny jest jednym ze starszych terminali gazowy w Afryce. Jego budowę rozpoczęto w ostatniej dekadzie poprzedniego stulecia. Pierwszą instalację do skraplania uruchomiono w 1999 roku, a kolejną rok później. Obecnie jest już ich siedem.

Dostawy LNG są kluczowe dla bezpieczeństwa gazowego kraju. Obecnie nasz gazoport może przyjąć około 5m mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie ta ilość wzrośnie do około 8 mld m3. W ten sposób zarządzany przez Gaz-System obiekt zapewni nawet około 40 proc. dostaw gazu dla kraju. Wraz z budowanym rurociągiem Baltic Pipe pozwoli w przyszłym roku zrezygnować z zakupów gazu z Rosji.

Źródło: PGNiG Fot.: Flex LNG

Zobacz podobne

Szwedzkie wojsko rozlokowało w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

KM

Zakłócenia dostaw po napaści Rosji na Ukrainę największym zagrożeniem dla światowej gospodarki

KM

PGZ Stocznia Wojenna – od skraju bankructwa do milionowych inwestycji. Prezes wyjaśnia fenomen

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie