Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

MI: umowa o wartości 14,5 mln zł na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie podpisana

Umowa na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie została podpisana – poinformowało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury. Koszt inwestycji wyniesie ok. 14,5 mln zł, zakończenie prac planowane jest na koniec 2023 roku.

Jak podkreślił, cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, dzięki przebudowie zbiornika, w Mławie zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obszarów położonych poniżej zapory, poprawi się retencja wodna i zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia suszy na terenach. „Zbiornik stanie się też atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji” – dodał.

Prace obejmą m.in. czasowe opróżnienie zbiornika wodnego w dwóch etapach, by umożliwić przetrwanie zwierząt wodnych, rozebranie istniejącego uszkodzonego umocnienia skarpy odwodnej wykonanego z płyt betonowych, wykonanie nowych uszczelnień i umocnień skarpy i zapory; remont zasuw spustowych, klap uchylnych oraz umocnień ostrogi; budowę przepławki dla ryb i odmulenie zbiornika poprzez mechaniczne usunięcie nagromadzonych osadów na powierzchni ok. 38 hektarów.

Resort wskazał, że inwestycja ma odtworzyć pierwotne parametry zbiornika, bez zmiany wielkości jego czaszy i poziomów piętrzenia. Pierwotnym celem budowy zbiornika było zwiększenie retencji wodnej i bezpieczeństwa powodziowego obszarów położonych poniżej zapory oraz zapobieganie suszy na terenach przyległych. Obecnie zbiornik pełni także funkcję rekreacyjną jako łowisko specjalne i, w okresie letnim, kąpielisko miejskie.

Dodał, że zwiększenie głębokości zbiornika poprawi warunki tlenowe, co wpłynie korzystnie na różnorodność gatunkową ryb i innych zwierząt wodnych oraz podniesie jego klasyfikację rybacką. Budowa przepławki umożliwi migrację organizmów wodnych oraz ponowne pojawienie się ryb dwuśrodowiskowych i daleko wędrujących, takich jak łosoś, troć, węgorz czy miętus – podano.

źródło PAP/ fot.starostwo w Mławie

Zobacz podobne

Święto 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców i nadanie sztandaru dla jednostki

AB

Bałtyk. Morze zielonej energii

PL

Symulator przyzwyczai do pracy przy morskich elektrowniach

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie