Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

MI: umowa o wartości 14,5 mln zł na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie podpisana

Umowa na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie została podpisana – poinformowało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury. Koszt inwestycji wyniesie ok. 14,5 mln zł, zakończenie prac planowane jest na koniec 2023 roku.

Jak podkreślił, cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, dzięki przebudowie zbiornika, w Mławie zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obszarów położonych poniżej zapory, poprawi się retencja wodna i zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia suszy na terenach. „Zbiornik stanie się też atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji” – dodał.

Prace obejmą m.in. czasowe opróżnienie zbiornika wodnego w dwóch etapach, by umożliwić przetrwanie zwierząt wodnych, rozebranie istniejącego uszkodzonego umocnienia skarpy odwodnej wykonanego z płyt betonowych, wykonanie nowych uszczelnień i umocnień skarpy i zapory; remont zasuw spustowych, klap uchylnych oraz umocnień ostrogi; budowę przepławki dla ryb i odmulenie zbiornika poprzez mechaniczne usunięcie nagromadzonych osadów na powierzchni ok. 38 hektarów.

Resort wskazał, że inwestycja ma odtworzyć pierwotne parametry zbiornika, bez zmiany wielkości jego czaszy i poziomów piętrzenia. Pierwotnym celem budowy zbiornika było zwiększenie retencji wodnej i bezpieczeństwa powodziowego obszarów położonych poniżej zapory oraz zapobieganie suszy na terenach przyległych. Obecnie zbiornik pełni także funkcję rekreacyjną jako łowisko specjalne i, w okresie letnim, kąpielisko miejskie.

Dodał, że zwiększenie głębokości zbiornika poprawi warunki tlenowe, co wpłynie korzystnie na różnorodność gatunkową ryb i innych zwierząt wodnych oraz podniesie jego klasyfikację rybacką. Budowa przepławki umożliwi migrację organizmów wodnych oraz ponowne pojawienie się ryb dwuśrodowiskowych i daleko wędrujących, takich jak łosoś, troć, węgorz czy miętus – podano.

źródło PAP/ fot.starostwo w Mławie

Zobacz podobne

Port Hel-Zachód zostanie wyremontowany

AB

Załadunek sprzętu USA w Porcie Gdańsk

BS

Ostatnia z sześciu zaplanowanych przez PGNiG na czerwiec dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie