Polski Portal Morski
Aktualności

Naftoport z grupy PERN przeładował blisko 300 mln ton ropy naftowej

Gdański Naftoport od początku swego istnienia, czyli od 1991 r., przeładował 300 mln ton ropy naftowej. Tylko w 2021 roku do klientów trafiło tą drogą 18 mln ton surowca i produktów naftowych – poinformował w środę właściciel Naftoportu, grupa PERN.

Naftoport jest dziś kluczową spółką, zapewniającą dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski. Inwazja Rosji na Ukrainę i wizja odcięcia się Zachodu od surowców energetycznych z Rosji sprawia, że rośnie znaczenie drogi morskiej w zaspokajaniu potrzeb europejskich gospodarek. W przypadku Polski oznacza to w kontekście gazu, zwiększenie znaczenia gazoportu w Świnoujściu oraz gazociągu Baltic Pipe, który powinien ruszyć jesienią tego roku.

W roku 2021 Naftoport, wykonując przeładunki w wielkości 17,9 milionów ton, po raz czwarty w okresie ostatnich 5 lat osiągnął największy wynik operacyjny w historii swojej działalności. Równocześnie wynik ten pokazuje, że Polska wciąż ma duży margines na zwiększanie importu ropy drogą morską. Jak czytamy na stronie Naftorportu, „infrastruktura Terminalu obejmuje, zlokalizowanych w trzech basenach, pięć stanowisk przeładunkowych o łącznym potencjale 40 mln ton ropy naftowej i paliw płynnych rocznie”.

Źródło: PAP Fot.: PTWP(Paweł Pawłowski)

Zobacz podobne

Rząd planuje uruchomić program budowy 19 dużych zbiorników retencyjnych

BS

PERN: dwa przewierty HDD pod rzeką Narew

KM

Inwestycje przeciwpowodziowe na Wiśle i Sanie zakończone

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie