Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin

W zakładzie PKN Orlen w Płocku na instalacji utylizacji siarkowodoru budowany jest komin, który osiągnie 200 metrów wysokości. Dzięki najnowszej technologii, jak podaje koncern, będzie on odprowadzał spaliny w wyższe warstwy atmosfery, co zmniejszy oddziaływanie na środowisko.

Komin, z którego obecnie korzysta PKN Orlen w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku na instalacji utylizacji siarkowodoru, potocznie nazywanej Clausem, został wzniesiony w 1974 r.

„Po 48 latach komin się zwyczajnie zużył i dlatego zostanie zastąpiony nowym. Budowany właśnie komin będzie miał 200 metrów wysokości, czyli dokładnie tyle samo, co ten obecny, ale zastosowana w nim będzie najnowsza technologia. Stary komin zostanie później rozebrany” – przekazał we wtorkowym komunikacie koncern. Jak podał, zakończenie budowy nowego komina planowane jest na przełomie 2022 i 2023 r.

PKN Orlen podkreślił, że nowy komin na instalacji utylizacji siarkowodoru będzie odprowadzał spaliny do wyższych warstw atmosfery. „Dzięki temu będą one bardziej rozproszone, a to z kolei zmniejszy ich oddziaływanie na środowisko. To pierwsza z wielu ekologicznych inwestycji planowanych na terenie tej instalacji” – zaznaczył koncern. Zapowiedział przy tym, że realizowane tam przedsięwzięcia umożliwią redukcję emisji SO2 z jego zakładu produkcyjnego w Płocku o ok. 20 proc.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, głównym elementem nowego komina jest trzon żelbetowy w formie bryły obrotowej o pionowej osi symetrii, która w dolnej części, przy podstawie, ma średnicę 13 metrów i zwęża się do nieco ponad 7,5 metra na wysokości 130 metrów i przechodzi w walec. „Wysokość samego trzonu żelbetowego wyniesie 197 metrów. Powyżej będą jeszcze głowice dwóch przewodów spalin, których wyloty znajdą się na wysokości 200 metrów” – podał koncern.

Według PKN Orlen, wewnątrz komina znajdować się będą dwa niezależne, bliźniacze przewody spalin o średnicy wewnętrznej 1,8 metra – stalowe przewody odizolują spaliny od trzonu żelbetowego konstrukcji, a ich odpowiednia geometria „wpłynie na jeszcze lepszą prędkość przepływu w kominie, co przyczyni się do większego rozproszenia odprowadzanych spalin”; ponadto komin wyposażony będzie w dźwig towarowo-osobowy, który zamontowany zostanie również w jego wnętrzu.

PKN Orlen wyjaśnił, że do obecnego komina są kierowane spaliny z jednostek odsiarczania gazów kominowych – podobnie będzie w przypadku nowego obiektu. „W koncernie na co dzień używany będzie tylko jeden z tych przewodów w nowym kominie. Drugi stanowić będzie rezerwę, np. do potrzeb serwisowych przy pracującym przewodzie, co umożliwi normalne funkcjonowanie podczas prowadzenia tych prac, bez konieczności korzystania z niższego emitora zastępczego. To zmniejszy także ryzyko występowania potencjalnych uciążliwości zapachowych” – zaznaczył koncern.

Budowa nowego komina, jak podkreślił PKN Orlen, „to pierwsza z wielu inwestycji planowanych na terenie instalacji utylizacji siarkowodoru” w głównym zakładzie koncernu w Płocku, a kolejna planowana jest tam na 2024 r. – wtedy też planowane jest zastąpienie użytkowanej teraz jednostki odsiarczania gazów kominowych nową konstrukcją.

Główny zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie.

źródło PAP/Fot. Wiktor Pleczyński

Zobacz podobne

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht Tjorven. Uratowano czteroosobową załogę

AZ

Oddano do użytku zmodernizowaną Bazę Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie

BS

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach oraz platformie wiertniczej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie