Polski Portal Morski
Aktualności

Litewska rafineria PKN Orlen nie zamierza kontynuować importu z Rosji

Litewski minister energetyki Dainius Kreivys powiedział dziennikarzom, że litewska rafineria PKN Orlen otrzymała ostatnie dostawy rosyjskiej ropy drogą morską w połowie marca i nie zamierza kontynuować importu z tego kraju – przekazał w piątek Bloomberg.

Bloomberg poinformował, że „jednostka całkowicie przestawi się na ropę naftową z Saudi Aramco”.

Według ministra Kreivysa „decyzja rafinerii o rezygnacji z dostaw ropy z Rosji pozwoli Litiwie całkowicie zrezygnować z dostaw ropy z tego kraju”.

Orlen Lietuva (do 2009 roku Mażeiku Nafta) to litewska spółka zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej, należąca do polskiego koncernu PKN Orlen. Spółka Orlen Lietuva obsługuje system rurociągów o długości ok. 500 km. W grudniu 2006 r. PKN Orlen wykupił rafinerię ropy naftowej w Możejkach za kwotę 2,34 mld dolarów, po tym jak rosyjska spółka Jukos ogłosiła upadłość.

Biuro prasowe PKN Orlen, przekazało w piątek PAP, że od początku wojny w Ukrainie, spółka – podobnie jak inni kontrahenci europejscy – nie realizuje zakupów spotowych ropy Ural. „PKN Orlen będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych” – oświadczyło biuro.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

 Umowa na dzierżawę terminala kontenerowego w Porcie Gdynia podpisana

BS

 Siły morskie W. Brytanii przejęły nielegalnie transportowaną irańską broń

BS

Pierwsza miejscowość rozpocznie produkcję wody pitnej z wód Oceanu Atlantyckiego

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie