Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

PGZ jest gotow do seryjnej produkcji wozów pływających „Borsuk”

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku cztery bojowe pływające wozy piechoty „Borsuk” trafią do polskiej armii do testów; od 2023 r. jesteśmy gotowi do ich kontraktowania i produkcji seryjnej – poinformował w niedzielę prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Sebastian Chwałek.

Szef PGZ, który w niedzielę był gościem Radiowej Jedynki poinformował, że w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) kończą się prace nad przygotowaniem dla wojska nowego bojowego wozu piechoty „Borsuk”.

„Prawdopodobnie już w tym roku będziemy mogli pierwsze cztery sztuki przestawić siłom zbrojnym do testów (…). Od przyszłego roku jesteśmy już gotowi do kontraktowania i produkcji seryjnej tego nowoczesnego na skalę europejską i światową wozu” – powiedział Chwałek.

Prezes dodał, że „Borsuk” jest m.in. wyposażony w armatę 30 mm, a także pociski przeciwpancerne. „W swojej klasie jest bardzo dobrze przygotowany do obecnego pola walki. Jego oczywistą zaletą jest pływalność, którą wymagały siły zbrojne. Na pewno zaletą jest bardzo dobry i precyzyjny system zarządzania walką, który już w ramach testów bardzo dobrze został oceniony” – wskazał.

Na początku lutego Polska Grupa Zbrojeniowa potwierdziła, że zaoferowała Słowacji bojowy wóz piechoty „Borsuk”.

Polski projekt „Borsuk” przewiduje opracowanie nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP), następcy wozów BWP-1. Według PGZ, nowy produkt ma „potencjał produkcyjny i rozwojowy na przynajmniej 30 lat”.

Prototyp „Borsuka” przechodził już próby poligonowe. W zeszłymi roku uczestniczył też w ćwiczeniu Dragon-21. PGZ informuje, że prace nad projektem są na ostatniej prostej i zapowiada, że niebawem ruszą negocjacje warunków umowy na dostawę tego sprzętu do Sił Zbrojnych RP.

„Borsuk” ma zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, opracowywany przez HSW we współpracy z WB Electronics. Jest to pierwsza w pełni polska konstrukcja bezzałogowej wieży

źródło PAP/ fot. Wikipedia

Zobacz podobne

 Łódź podwodna służąca do obserwowania wraku Titanica zaginęła. Trwają poszukiwania 

PL

Największa polska flaga już wisi w Świnoujściu na Latarni Morskiej

KM

Większa Gdynia? W grudniu konsultacje

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie