Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polski plan uniezależnienia się od Rosji od 2023 r.

Import do 10 mld m sześc. gazu z Norwegii oraz dynamicznie rosnące zdolności importowe LNG – mają odegrać kluczową rolę w Planie uniezależnienia się od Rosji od 2023 r. – informuje w środę na Twitterze Kancelaria Premiera RM.

Jak czytamy na Twitterze KPRM, Plan uniezależnienia się od Rosji od 2023 roku zakłada nową infrastrukturę dywersyfikacyjną, która zapewni 21 mld m sześc. mocy importowych z alternatywnych źródeł względem źródła rosyjskiego.

„Kluczową rolę odegra import do 10 mld m sześc. z Norwegii oraz dynamicznie rosnące zdolności importowe LNG” – czytamy.

Jak przekazała KPRM, „Polska ma potencjał do bycia hubem nierosyjskiego gazu w regionie”.

„Udział gazu z Rosji w imporcie stale się zmniejsza: z 72 proc. w 2015 r. do 57 proc. w 2021 r. W 2022 r. nastąpi zakończenie umowy na dostawy gazu z Gazpromem. W perspektywie 20 lat zapewniony będzie stabilny poziom krajowego wydobycia gazu, a ponadto przewiduje się zwiększenie potencjału wraz z wzrostem znaczenia biogazu” – napisano.

Z informacji KPRM wynika, że od 2015 r. do 2021 r. udział rosyjskiej ropy w imporcie spadł o 25 pp.

„Nawiązanie relacji z producentami ropy naftowej z innych regionów świata. Wzmocnienie pozycji na rynkach spotowych” – napisano.

Jak przekazało KPRM, „do końca 2022 r. całkowicie odejdziemy od importu gazu z Federacji Rosyjskiej do Polski”.

KPRM przypomniało także najważniejsze zmiany w „Polityce energetycznej Polski do 2040 r.” Chodzi m.in. o zwiększenie dywersyfikacji technologicznej i rozbudowę mocy opartych o źródła krajowe; dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii; poprawę efektywności energetycznej; dalszą dywersyfikację dostaw; dostosowanie decyzji inwestycyjnych w gazowe moce wytwórcze do dostępności paliwa; wykorzystanie jednostek węglowych; wdrożenie energetyki jądrowej; negocjacje zmian regulacji UE.

źródło PAP/ fot.Gaz- System

Zobacz podobne

Prezydent: Nord Stream 2 jest błędem o znaczeniu strategicznym

BS

Port Kołobrzeg. Rekordowy wzrost przeładunków zboża

AB

Bałtyk basenem innowacji?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie